Home Genel Meta sanal dünyadaki tacizleri mercek altına alıyor!

Meta sanal dünyadaki tacizleri mercek altına alıyor!

0
Metaverse ilk taciz olayını yaşadı!

Meta, sanal gerçeklik dünyalarında insanların avatarları için daha fazla kişisel alan sağlamak için yeni bir özellik duyurdu. Metaverse hala konsept aşamasında, ancak sanal dünyalar yaratmaya yönelik en son girişimler şimdiden asırlık bir sorun olan taciz ile karşı karşıya.

Meta sanal dünyadaki tacizleri mercek altına alıyor! Bloomberg’in teknoloji köşe yazarı Parmy Olson, BBC’nin Tech Tent programına kendi “ürpertici” deneyimlerini anlattı ve sanal gerçeklikteki kendi travmatik deneyimini cinsel istismara benzetti.

Meta ise şimdi, 4 Şubat’ta kullanıma sunulan Personal Boundary adlı yeni bir özelliği duyurdu. Avatarların belirli bir mesafeye gelmesini engeleyen, insanlar için daha fazla kişisel alan yaratan ve istenmeyen etkileşimlerden kaçınmayı kolaylaştırıcak olan yeni özellik dikkat çekti.

Meta yeni özellik için başkalarının “avatarınızın kişisel alanını işgal etmesini” engeller, dedi.

“Birisi Kişisel Sınırınıza girmeye çalışırsa, sistem sınıra ulaştıklarında ileri hareketlerini durduracaktır.”

Meta sanal dünyadaki tacizleri mercek altına alıyor!

Cinsel istismara karşı getirilen yeni özellik Meta’nın Horizon Worlds ve Horizon Venues yazılımında kullanıma sunuluyor.

Firma, bunun “VR’nin insanların rahatça etkileşime girmesine yardımcı olma potansiyeline sahip olduğuna dair güçlü bir örnek” olduğunu söyledi, ancak daha yapılacak çok iş olduğunu kabul etti.

Olson Tech Tent’e verdiği demeçte, “Tek kadın, tek kadın avatar olduğumu hemen görebiliyordum. Ve bu adamlar etrafıma gelip sessizce bana bakıyorlardı” dedi.

“Sonra fotoğrafımı çekmeye ve fotoğrafları bana vermeye başladılar ve bir an bir adam bana doğru yaklaşıp bir şey söyledi. Ve sanal gerçeklikte, eğer birisi size yakınsa, o zaman ses sanki biri tam anlamıyla kulağınıza konuşuyormuş gibi geliyor. Ve bu beni şaşırttı.”

Microsoft’un sosyal VR platformunda da benzer bir rahatsızlık yaşadı. “Başka bir bayanla konuşuyordum ve birkaç dakika içinde sohbet ettiğimiz bir adam geldi ve bizimle sohbet etmeye ve uygunsuz şeyler söyleyerek bizi takip etmeye başladı ve onu engellemek zorunda kaldık” dedi.

Caviar, Pekin Kış Olimpiyatları temalı iPhone fiyatıyla dudak uçuklattı

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version