Microsoft Teams’e MetaVerse tarzı avatarlar geliyor

Microsoft Teams

Microsoft Teams kullanıcıları, Meta’nın MetaVerse için hazırladıklarına benzeyen dijital avatarlarla toplantılara katılabilecek.

Meta, Apple, Microsoft gibi şirketlerin milyarlarca dolar yatırım yaptığı VR teknolojileri ve MetaVerse projeleri bugün kullanıcılar arasında çok da yaygın bir kullanıma sahip değil. VR teknolojileri günümüzde daha çok oyun dünyasında kullanılıyor. MetaVerse benzeri sanal dünyaların kullanıcılarla buluştuğu alan ise daha çok online toplantılar oluyor.

Google Workspace ve Microsoft Teams gibi online çalışma platformları, her geçen gün yeni özellikler sunuyor. Bu özelliklerden bazıları ileride MetaVerse’te karşımıza çıkacak tasarımlardan izler taşıyor. Bunun belki de en belirgin örneği dijital avatarlar. Sanal bir toplantı odasında bir araya gelen çalışma arkadaşlarının kendileri için seçtiği bu dijital avatarlar, kişilerin dijital dünyadaki karşılıkları oluyor. O yüzden kullanıcılar bu avatarları kişiselleştirmeye önem veriyor. Microsoft da bu durumun farkında olsa gerek ki Teams uygulamasındaki avatarları her geçen gün daha gelişmiş hale getiriyor.

microsoft teams avatar 4

Microsoft Teams’e gelen son güncellemeyle birlikte uygulamaya Meta’nın MetaVerse projesi için hazırladıklarını andıran yeni avatarlar geldi. Bu yeni güncellemenin ardından kullanıcılar toplantılarda kullanmak üzere kendilerine üç farklı avatar seçip, daha sonra bu avatarlarda kullanacakları reaksiyon animasyonları seçebiliyorlar. Bu animasyonlar arasında farklı jest ve mimikler yer alıyor. Böylece kullanıcıların duygularını avatarları aracılığıyla aktarmaları çok daha kolaylaşmış oluyor. Şimdilik bu özellik sınırlı sayıda kullanıcıya sunuluyor ama yakında genel kitleye de açılması bekleniyor.

Microsoft’un Teams uygulamasında yaptığı bu atılımlar, Meta’nın Horizon Workrooms projesini gölgede bırakabilir. Çünkü Teams bugün Horizon Workrooms’tan çok daha popüler bu uygulama. Meta, MetaVersevari özellikleri sayesinde Horizon Workrooms’un gelecekte ön plana çıkacağını umuyordu. Ama şimdi Microsoft da benzer özellikler sununca Horizon Workrooms kendisini öne çıkarabilecek cazibe unsurunu yitirmiş olacak.

5 milyar cep telefonu bu yıl çöpe gidecek