Home Genel Bill Gates: NFT düzmeceden başka bir şey değil

Bill Gates: NFT düzmeceden başka bir şey değil

0
Bill Gates

Bill Gates, NFT pazarının tamamen büyük aptal kuramı sayesinde ayakta duran düzmece bir sistemden ibaret olduğunu düşünüyor.

Kripto borsalarının ve blockhain yazılımlarının geliştirilmesiyle birlikte hayatımıza giren NFT’ler, bir anda büyük ilgi görerek yeni bir yatırım aracı haline geldi. Dijital koleksiyonculuk devrini başlatan NFT’ler bir kesim tarafından gelecek için yapılabilecek en iyi yatırımlardan biri olarak görülürken, bir kesim de bu yeni trende bir para tuzağı olarak baktı. NFT’yi dijital eserlerin telif yöntemi olarak gören, sanatçılardan ve dijital artistlerden oluşan küçük bir kesim de var ama işin içine yatırımcıların girmesiyle birlikte onlar geri plana atılmış durumda.

Sonunda geldiğimiz noktada NFT dünyasını yatırım amacıyla bu alana giren kişiler ve bu yatırımcılara bir şeyler satmaya çalışanlar sürüklüyor. Ancak NFT dünyası etrafında kurulan bu yatırım sisteminin tamamen bir kandırmaca üzerine kuruluğu olduğunu düşünenleri sayısı hiç de az değil. Üstelik bunlardan biri de Bill Gates.

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir soru-cevap etkinliğinde kendisine NFT’ler hakkında ne düşündüğü sorulduğunda alaycı bir tutum sergileyen Bill Gates, yaklaşık yarım milyon dolara satılan Bored Ape NFT’lerine atıfta bulunarak “Tabii ki maymunların pahalı dijital görselleri dünyaya çok büyük katkı sağlayacak.” diyor.

Kendisinin gerçek bir şey üreten şirketlere veya çiftliklere alışık olduğunu söyleyen Gates, NFT’leri ise ekonomideki büyük aptal kuramının (Greater fool theory) bir yansıması olarak görüyor. Büyük aptal kuramı, bazı ürünlerin aslında gerçek bir değeri olmadığını ya da gerçek değerinin çok üstünde değerlendirildiğini, bunun da tek sebebinin sırf sonradan daha pahalıya satılabilecek olmaları olduğunu söylüyor. Kuram da adını buradan alıyor zaten. Bir ürünü almamanız gereken bir fiyattan alıp aptallık ediyor olsanız bile daha sonra bunu daha büyük bir aptala daha yüksek fiyata satabiliyorsanız bu ürün bir anda gerçekten değerli oluyor. İşte Bill Gates NFT’lerin de tam olarak bu olduğunu düşünüyor. Daha büyük aptallara satılma amacıyla gerçek değerinin çok üstünde alınıp satılan dijital ürünler.

Bugüne kadar hiçbir NFT’ye yatırım yapmadığını söyleyen Gates, aynı zamanda kripto para piyasasında da hiçbir yatırımı olmadığını söylüyor. Aynı şekilde borsada kripto şirketlerine karşı da pozisyon almadığını, genel olarak bu pazardan uzak durduğunu söylüyor.

Disney+ 50 yeni ülkede yayına başladı

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version