iPhone XS ile iPhone 11 arasında ne gibi farklar olacak?

iphone 11 p

#İŞBİRLİĞİ

Apple yeni nesil iPhone modellerinde ne gibi sürprizlere yer verecek? İşte iPhone XS ile iPhone 11 arasındaki farklar ve diğer detaylar.

Son yıllarda Apple’ın eski yaratıcı ruhundan uzaklaştığını söyleyebiliriz. Açık konuşmak gerekirse, artık yeni çıkacak olan iPhone modelleri bile Apple fanlarını o kadar heyecanlandırmıyor. Çünkü Apple artık taklit edilen şirket konumundan hayli uzaklaşmış durumda.

Steve Jobs zamanında Apple akıllı telefon sektörüne yön veren şirket konumunda yer alıyordu. Yeni duyurulan iPhone modelinde karşımıza çıkan özellikler, diğer şirketler tarafından amiral gemisi modellerine entegre ediliyordu.

Fakat son birkaç yıldır bu durum iyiden iyiye değişmiş durumda. Cupertino merkezli şirket, o eski yaratıcı ruhundan hayli uzak bir görüntü çiziyor. Apple artık dünyayı değiştiren ya da değiştirmek isteyen kimliğinden çok uzakta. Adeta nasıl olsa ne yapsak satıyor egosuyla dolup taşan bir şirket izlenimi veriyorlar. Görünen o ki bu çizgi yeni iPhone modelinde de değişmeyecek.

iphone 11 1

iPhone 11 hakkında pek çok rapor sızdırıldı

Birkaç yıl öncesine kadar yeni iPhone etkinlikleri çok daha büyük heyecanla beklenirdi. Çünkü yeni iPhone modelleri hakkında bilgi sızdırılması alışık olduğumuz şeylerden değildi. Nitekim telefonun kendisi de pek çok özelliği de etkinlik gecesinde ortaya çıkardı.

Fakat artık böyle bir durumdan bahsetmek, pek de olası değil. Şimdilerde yeni iPhone modelleri ile ilgili pek çok detay, etkinlik gecesinden aylar öncesinde sızdırılıyor.

iPhone 11 tanıtımına daha uzun bir süre olmasına karşın, şimdiden telefon hakkında pek çok detay ortaya çıkmış durumda. Biz de bu detaylara dayanarak sizlere iPhone XS ve iPhone 11 arasındaki farklardan söz edeceğiz.

iphone 11 3

Tasarımsal bir değişiklik yok

Apple’ın şu aralar en zayıf olduğu nokta tasarımı. İlk olarak 2017’de kullanılan çentik tasarımı 2019’da da karşımıza çıkacak. Görünen o ki Apple bu tasarım çizgisini bir süre daha değiştirmeyi düşünmüyor.

iPhone X ve XS modellerinde kullanılan çentik, çok büyük bir ihtimalle iPhone 11 modelinde de aynı şekilde karşımıza çıkacak.

Özetle tasarım tarafında öyle büyük bir değişikliğin olmayacağını söyleyebiliriz. Tabi ki bu söylediğimiz telefonun ön ve yan hatları için geçerli.

Arka tarafa geçtiğimizde ise dikey olarak konumlandırılmış çift ana kameranın yerini Mate 20 Pro’daki gibi kare şeklinde konumlandırılan 3’lü ana kamera alacak.

iphone 11

Rakipleri orta segment modellerde bile 4 kamera kullanmaya başlamışken, Apple’ın anca 3 kameraya geçiyor olması, büyük bir hezimet diyebiliriz.

Teknik farklılıklar olacak

iPhone XS ve iPhone 11 arasındaki en önemli detaylardan birisi de teknik farklılıklar olacak. Malum yeni bir yonga seti, yeni bir soğutma sistemi ve yeni mimari tasarım ile yeni iPhone selefinden çok daha performanslı olabilir.

Fakat burada sorulması gereken başka bir soru mevcut. iPhone 11, selefinin yapamadığı birşeyi yapabilecek mi? Elbette hayır. Çünkü hali hazırda iPhone XS’in hatta iPhone X’in yapamayıp da iPhone 11’in yapabileceği bir şey yok. Pekala tüm uygulamalar iPhone XS’te yüksek verim ile çalışabiliyor.

iphone 11 2

Dolayısıyla kullanıcıların iPhone XS’i verip iPhone 11 almalarını gerektirecek bir durum da söz konusu değil.

Elbette kamera tarafında iPhone 11’in yapacaklarını görmemiz gerekiyor. Fakat yine de genel bağlamda iPhone XS ile iPhone 11 arasında uçuk farkların olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Samsung katlanabilir telefon için yeni patent aldı