Ana SayfaGeneliPadOS 16, Stage Manager özelliğini getiriyor

iPadOS 16, Stage Manager özelliğini getiriyor

Apple, dün Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) iPadOS 16’yı duyurdu. 

Şirketin iPad odaklı işletim sisteminin en son sürümü, birçok çoklu görev yükseltmesine sahip, ancak muhtemelen en ilgi çekici olanı Stage Manager özelliği olacak. Pencereleri yeniden boyutlandırmanıza izin veriyor, böylece diğer uygulamaları birincil pencerenin arkasına kolayca gizleyebilirsiniz. Ayrıca, hangi uygulamaların etkin olduğunu görmenize ve görevler arasında daha kolay geçiş yapmanıza olanak tanıyor.

iPad’ler harika cihazlar olup etkileyici performans sunarlar ancak çoklu görevlerde pek iyi değildirler. Ancak bu durum artık yeni iPadOS 16 ile değişiyor. Yeni işletim sistemi ile iPad’inizle çok daha fazlasını yapabileceksiniz. Hava Durumu uygulaması, Ortak belge düzenleme ve tabii ki Sahne Yöneticisi gibi çok beklenen bazı özelliklere sahiptir. Ek olarak, iPadOS 16, Paylaşımlı Fotoğraf Kitaplığı ve Mesajlarda SharePlay gibi IOS16’dan bazı özellikler de alacak.

Stage Manager

Stage Manager, iPadOS16’nın açık ara en önemli özelliğidir. Birden çok örtüşen pencere ve tam harici ekran desteği ile çoklu görev için yeni bir yol getiriyor. Stage Manager, uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenleyerek, farklı görevler için uygulama grupları oluşturmak üzere pencereleri sağ alt köşeden sürükleyip bırakmanıza veya Dock’tan uygulamaları açmanıza olanak tanır. Ancak bir nokta var, Stage Manager özelliği yalnızca M1 işlemcili veya daha sonraki iPad’lerde kullanılabilir.

Apple’ın yöneticilerinden Craig Federighi, “iPad bizim en çok yönlü cihazımız ve iPadOS 16 ile yapabileceklerini daha da ileriye taşımaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “iPad’de çoklu görevi tamamen yeni bir düzeye taşıyan Stage Manager, ayrıca Mesajlar, Safari ve yeni Freeform uygulaması aracılığıyla paylaşım ve işbirliği için yeni yollar ve Referans Modu ve Ekran Yakınlaştırma gibi yeni profesyonel özellikler ile kullanıcılar daha da fazlasını elde edebilirler.”

Poco C40’ın 16 Haziran’da küresel lansmanı onaylandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting