Ana SayfaAppleiOS 14 ile YouTube 4K video oynatma özelliğine kavuşuyor!

iOS 14 ile YouTube 4K video oynatma özelliğine kavuşuyor!

iPhone ve iPad modelleri iOS 14 / iPadOS 14 güncellemesi ile birlikte YouTube 4K video oynatma dönemine start veriyor.

Apple’ın WWDC 20 etkinliğinde tanıttığı iOS 14 ve iPadOS 14 güncellemelerinin özellikleri gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor. iPhone’un arka bölümünü dokunmatik yapan bu güncelleme ile yeni bir özelliğin daha geldiği ortaya çıktı. Bugün YouTube 4K video oynatma özelliğinin iOS 14 ve iPadOS 14 güncellemeleri ile iPhone ve iPad’lere geleceği ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi iPhone ve iPad modellerinde YouTube uygulamasında maksimumda 1080P çözünürlükte 60 FPS hızında video izlemek mümkündü. Ancak bu güncelleme ile 2K ve 4K çözünürlükler de desteklenecek. Bu desteğin bu kadar geç gelmesinin sorumlusu Google değil. Maalesef Apple 2K ve 4K çözünürlük için gerekli olan codec’leri sisteme eklememişti.

iOS 14 ile iPhone’un arkası da dokunmatik oluyor!

Aynı şekilde macOS’te Safari tarayıcısı da maksimumda 1080P video oynatabiliyordu. macOS 11 Big Sur güncellemesi ile Safari de artık 2K ve 4K çözünürlükleri destekleyecek. Google’ın VP9 video codec’ini geç de olsa işletim sistemlerine ekleyen Apple, bu sayede daha yüksek çözünürlükleri destekleyebilecek.

YouTube 4K video oynatma

Apple’ın böylesine güncel bir teknolojiyi neden cihazlarına geç sunduğu ise henüz bilinmiyor. Halbuki Google’ın VP9 video codec’ini dileyen tüm firmalar sistemlerine entegre edebiliyor. Apple’ın VP9 Codec için iOS 14’ü beklemesi oldukça ilgin oldu diyebiliriz.

Cupertinolu firmanın bu hamlesi ile acaba iPhone 12 modelleri 4K ekran ile mi geliyor dedikodularını ortaya çıkardı. Ancak bunun gerçekleşmeyeceğini 4K ekranı besleyecek bataryanın henüz üretilmediğini belirtelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting