Sony PS5 oyunlarını daha pahalıya satmak istiyor

DualSense

Sony yeni nesil konsolu PS5 için geliştirilen 1. parti oyunları 70 dolar / euro’dan daha yüksek bir fiyata satmak istemiş.

Bilindiği üzere yeni nesil konsolları bazı ülkelerde satışa çıktı. Bazı ülkeler ise bu konsollar için geri sayıma devam ediyorlar. Microsoft yeni nesil konsolu Xbox Series X’in çıkışında herhangi bir 1. parti oyuna yer vermedi. Sony ise aralarında Demon’s Souls Remake, Spider-Man Miles Morales gibi yapımlarında yer aldığı birkaç 1. parti oyunu satışa sundu.

Sony genel itibariyle 1. parti oyunlara çok daha fazla önem veriyor. Bu bağlamda oyun tarafındaki geliri de Microsoft’a oranla çok daha fazla. Bu sebepten ötürü Sony tarafında oyun fiyatlarındaki 1 dolarlık artış bile milyon dolarlara eşit bir hal alıyor.

ünyanın en pahalı konsolu

Sony PS5 oyun fiyatlarını arttırabilir

Oyun satışları Sony için önemli bir gelir kaynağı olduğundan yeni nesilde oyun fiyatlarının 70 dolar / euro’nun da üzerinde bir etikete sahip olması istenmiş. Fakat yönetimdeki bazı isimler buna karşı çıkınca fiyatlar 70 dolar / Euro seviyesinde kalmış.

Ülkemizde ise durum biraz daha farklı. Bizde yeni nesil konsollar için çıkan oyunlar şimdilik 600 TL seviyesinden satılmakta. Lakin 570 TL civarında fiyatlara satılan 3. parti AAA oyunların olduğunu da belirtmek gerekiyor. Elbette döviz kurları böyle artmaya devam ederse yeni zamlar da gelebilir.

PS5 geriye uyumluluk modu muhteşem çalışıyor!