Yeni nesil Xbox konsolu nasıl olacak?

yeni nesil

#İŞBİRLİĞİ

Şimdiye kadar hep PlayStation 5 hakkında konuştuk. Peki konsol pazarının güçlü ismi Microsoft’un yeni nesil Xbox konsolu nasıl olacak? İşte detaylar.

Artık yeni nesil konsollar için sayılı günler kaldı diyebiliriz. Henüz Sony ya da Microsoft cephesinden gelmiş resmi bir açıklama yok. Fakat yine de genel kanı hem PlayStation 5’in, hem de yeni nesil Xbox konsolunun 2020 yılında satışa sunulacağı yönünde.

Bu şekilde düşünülmesinin en önemli sebeplerinden birisi de son dönemde PlayStation 5 için önemli sızıntıların gerçekleşmiş olması. Hatta Sony de bu sızıntıların bazılarını doğrulamış ve PS5 teknik özellikleri netlik kazanmıştı.

Peki Sony yeni nesil için bu kadar heyecanlıyken, Microsoft cephesinden neden hiç ses çıkmıyor? Görünen o ki Xbox One ile yaşanan hezimet, Microsoft’u yeni nesil Xbox konsolundan biraz soğutmuş.

Hayli hazırda Microsoft’un da yeni bir konsol geliştirdiğini biliyoruz. Fakat bu konsolun nasıl bir yapıya sahip olacağı ya da ne gibi teknik özelliklerle geleceği yönünde en ufak bir bilgimiz yok.

yeni nesil xbox 3

Yeni Xbox, PS5’ten güçlü olabilir

Microsoft’un yeni nesil Xbox konsoluna ilişkin ilk iddialar geçtiğimiz gün ortaya atıldı. PlayStation 5’in teknik özelliklerinin kesinleşmesinin akabinde, yeni Xbox konsolunun PS5’ten daha güçlü olduğu iddia edildi.

Elbette bu sadece basit bir iddiadan ibaret. Çünkü haberin kaynağı yeni Xbox’ın teknik özellikleri hakkında hiç bir bilgi vermemiş. Sadece yeni Xbox, PS5’ten güçlü demekle yetinmiş.

Peki bu iddianın doğruluk payı nedir? Biraz geçmişe dönecek olursak, Microsoft’un Xbox One X’le donanım anlamında ciddi adımlar attığını görebiliriz. Malum Xbox One ilk çıktığında güç olarak PS4’ün gerisindeydi. Hatta bu konsolda pek çok oyun 1080p olarak oynanamıyordu.

yeni nesil xbox 2

Xbox One X ile durum biraz tersine döndü. PS4 Pro’dan çok daha güçlü bir konsol olan Xbox One X, Microsoft’un elini güçlendirdi.

Bu açıdan bakıldığında söylentilerin doğruluk payının hayli yüksek olduğunu düşünebiliriz. Yani gerçekten de yeni Xbox konsolu, PS5’ten daha güçlü olabilir.

Güç herşey demek değil

Elbette söz konusu oyun olduğunda gücün çok fazla şey ifade etmediğini de belirtmemiz gerekiyor. Hali hazırda PS4, Xbox One X’ten güçsüz olsa bile Days Gone, Spider-Man ve God of War gibi özel yapımlar görsellik açısından adeta şölen havası yaşatıyordu.

Yani yeni nesilde de güçsüz bir PS5, çok güçlü bir Xbox konsolunda çok daha iyi grafiklerle karşımıza çıkabilir. Burada önemli olan nokta konsolun gücünden ziyade, o konsol için geliştirilen oyunlar diyebiliriz.

yeni nesil xbox 1

Kısaca özetlemek gerekirse, Microsoft’un yeni nesil için şimdiden oyun çalışmalarına başlaması gerekiyor. Yoksa 3. parti geliştiricilerin oyunlarıyla bu iş nereye kadar gidecek? Yeni nesil Xbox konsolu için temel hikaye örgüsüne sahip, sürükleyici oyunların geliştirilmesi Microsoft’un birinci önceliği olmalı. Aksi takdirde yeni nesilde de bu nesildekine benzer bir hezimet Microsoft’u bekliyor demektir.

PlayStation 5 fiyatı belli oldu


Yorumlar kapatıldı.