Ana SayfaAndroidWindows 10 ve Android hacklendi kimse güvende değil

Windows 10 ve Android hacklendi kimse güvende değil

İşletim sistemleri arasında çok önemli bir yere sahip olan Windows 10 ve Android hacklendi. Ayrıca iOS 14 ve diğer bazı işletim sistemleri de ele geçirildi.

Belki de karamsar bir tablo oluşturacak ama Windows 10 ve Android hacklendi. Üstelik bu, herkesin gözü önünde odu. Çin’de beyaz şapkalı hackerlar olarak da bilinen bir grup, neredeyse bütün sistemlerin açığını yakaladı. 

Tianfu Cup olarak adlandırılan ve Çin’in en büyük hacker yarışı olarak bilinen bu yarışta, ortaya çok büyük sonuçlar çıktı. Bu sonuçlardan sonra neredeyse hiçbir işletim sistemine güvenmeyeceksiniz. Adeta çelik zırhla korunuyor hissi veren sistemler, aslında güvenlik açıklarıyla dolu.

Android ve iOS 14 büyük açıklara sahip

Çin’in Chengdu kentinde yapılan hackathon etkinliği, yaklaşık olarak 1,21 milyon dolar dağıttı. Ödülün büyüklüğü, ortaya çıkarılan açıkla yakından ilgiliydi. Ne kadar büyük bir güvenlik zaafiyeti yakalarsanız o kadar fazla ödül kazanabilirsiniz.

Windows 10 ve Android hacklendi

Çin’in önde gelen siber güvenlik devlerinden Qihoo 360, bu yarışmada en büyük açıkları bulan şirket oldu. Yaklaşık olarak 744,5 bin dolar ödül alan bu firma; en başarılılar arasındaki yerini aldı. AntFinancial Lightyear Security Lab ile Pang; bu işletim sistemlerindeki açıkları bulan bir diğer firma oldu.

Android, Windows 10, iOS 14, Ubuntu, Adobe PDF Reader ve Chrome gibi platformların tamamında sorunlar ortaya çıkarıldı. Bu sorunların genellikle uzun bir süre görmezden gelinen detaylardan oluştuğu farkedildi. Tüm güvenlik açıkları ilgili kuruluşa bildirildi ve böylece önlem almaları sağlandı.

Ancak onlar önlem alana kadar hiçbirimiz güvende değiliz. Peki siz kendinizi bu konuda güvende hissediyor musunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU