Mastodon 1 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

Mastodon

Elon Musk’ın Twitter’ı almasının ardından kullanıcıların akın ettiği Mastodon’un aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyona ulaştı.

Bildiğiniz gibi Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması liberal kesim tarafından pek hoş karşılanmadı. Özellikle ABD’de bu anlaşma büyük tepki çekti. Öyle ki pek çok kişi Twitter’ı artık kullanmak istemediklerini dile getiriyor. Bu da sosyal medya kullanıcılarını bir alternatif arayışına sokuyor. Bu alternatif arayışında sosyal medya kullanıcılarının karşısına çıkan ilk alternatif ise Mastodon oluyor.

Twitter ile oldukça benzer bir işleyişe sahip olan Mastodon, son günlerde çok sayıda yeni kullanıcıya kavuştu. Hatırlarsanız daha birkaç gün önce, Elon Musk-Twitter anlaşmasının tamamlanmasından bir gün sonra Mastodon’a 70 bin yeni kullanıcının katıldığı haberini sizlerle paylaşmıştık. Görünen o ki Twitter’dan göç edenlerin sayısı 70 binle kalmamış. Çünkü Mastodon dün önemli bir barajı aşarak hızla yükselmeye devam ettiğini gösterdi.

mastodon

Almanya merkezli şirketin CEO’su Eugen Rochko, dün yaptığı açıklamada, uygulamanın aylık aktif kullanıcı sayısının 1 milyonu aştığını duyurdu. Twitter’ın 238 milyon aktif kullanıcısının yanında bu rakam çok düşük gibi görünebilir ama burada asıl dikkat çekici olan uygulamanın büyüme hızı. Daha birkaç gün önce Elon Musk-Twitter anlaşmasından bu yana 70 bin yeni kullanıcının platformlarına katıldığını açıklayan şirket, dün ise bu rakamın yarım milyona çıktığını paylaştı.

Mastodon’un Twitter’dan en büyük farkı, tek bir adres üzerinden işlemek yerine farklı alt sunuculara sahip olması. Bu platforma abone olan kullanıcılar, ilk başta kendi sunucularını seçiyor ve en çok bu sunucudaki diğer kullanıcıların paylaşımlarıyla karşılaşıyorlar. Sunucular genellikle coğrafi ya da politik konumlara göre oluşturuluyor. Mesela Türkiye sunucusunu ya da LBGTİ+ sunucusunu seçebiliyorsanız. Daha sonra seçmediğiniz sunuculardaki kullanıcılarla da etkileşime geçebiliyorsunuz elbette ama bundan sonra asıl adresiniz seçtiğiniz sunucunun sayfası oluyor.

Siber suç çeteleri hızla büyüyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir