Twitter’a bir rakip de Meta’dan geliyor

Meta algoritması ile mercek altında

Twitter’a bir rakip de Meta’dan geliyor. Meta, Instagram’ın yazı odaklı versiyonu olarak tarif edilen yeni platformunu çok yakında kullanıma açacak.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından ortaya çıkan hoşnutsuzluk, pek çok kişiyi alternatif arayışına soktu. Ancak şu ana kadar bu arayışı sonlandıracak bir platform ortaya çıkmadı. Mastodon gibi benzer işleyişe sahip sosyal medya platformlarına bir akın oldu olmasına ama bu göç kalıcı olmadı. Çünkü bu platformlardan hiçbiri internet kullanıcılarını tam anlamıyla tatmin edemedi. Ancak ortaya böyle bir talebin çıkması, internet şirketlerini de harekete geçirdi. Bu da yeni sosyal medya platformlarının kurulmasının önünü açtı.

Şu anda bu konuda en önemli aday Bluesky olarak görünüyor. Twitter’ın da kurucusu olan Jack Dorsey’nin geliştirdiği Bluesky henüz kapalı beta aşamasında olsa da internet kullanıcılarından büyük ilgi görüyor. Ancak görünen o ki çok yakında ciddi bir rakip daha piyasaya çıkacak. Çünkü gelen son bilgiler, Meta’nın da benzer bir platform üzerinde çalıştığını ve bu yeni sosyal medya ağının çok yakında kullanıma açılacağını gösteriyor.

Meta Twitter alternatifi

Facebook ve Instagram’ın sahibi olarak halihazırda sosyal medya dünyasının zirvesinde yer alan Meta, bu kez de Twitter’ı andıran yeni bir sosyal ağı kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Şimdilik resmi bir adı olmayan, şimdilik şirket için P92 olarak anılan bu yeni platform, bu hafta sızan Meta yazışmaları sayesinde yüzünü gösterdi. Şirket içinde paylaşılan bir slayt, bu platformun neye benzeyeceği hakkında ilk ipuçlarına sahip olmamızı sağladı.

Görünen o ki Meta’nın yeni platformu Instagram ile oldukça benzer bir kullanıcı ara yüzüne sahip olacak; fakat bu kez paylaşımlar metin ağırlıklı olacak. Elbette bu platformda da gönderilere görsel ya da video eklenebilecek ama gönderilerin asıl noktası metinler olacak. Ayrıca salt metinler de paylaşılabilecek. Meta, Instagram kullanıcılarının tek bir tuşla Instagram’da takip ettikleri herkesi bu yeni platformda da takip edebileceğini söylüyor. Bu da bir anda milyonlarca kullanıcıya sahip, son derece aktif yeni bir sosyal ağın bir anda hayatımıza girmesini sağlayabilir.

Meta’nın elinde böylesine önemli bir silahın olması, Twitter’ı gerçekten tehdit edebilecek ilk rakibin kapıda olduğunu gösteriyor. Üstelik bu yeni platformun önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıcılarla buluşabileceği konuşuluyor. Ancak şimdilik bu konuda resmi bir açıklama yapılmış değil.

Samsung OLED TV işine geri dönüyor