Hive, Twitter’dan kaçanların yeni adresi oldu

Hive Social

Elon Musk’ın Twitter’ı almasının ardından başka sosyal ağ arayanların akın ettiği Hive Social, kısa sürede 2 milyon kullanıcıya ulaştı.

Bildiğiniz gibi Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması liberal kesim tarafından pek hoş karşılanmadı. Özellikle ABD’de bu anlaşma büyük tepki çekti. Öyle ki pek çok kişi Twitter’ı artık kullanmak istemediklerini dile getiriyor. Bu da sosyal medya kullanıcılarını bir alternatif arayışına sokuyor. Bu alternatif arayışında sosyal medya kullanıcılarının karşısına çıkan ilk alternatif Mastodon oldu. Hatırlarsanız Elon Musk-Twitter anlaşmasının tamamlanmasının ardından Mastodon’un bir anda milyonlarca yeni kullanıcı kazandığı haberini sizinle paylaşmıştık.

Ancak Mastodon’un Twitter’la birebir aynı olmayan sistemi ve karmaşık arayüzü, kazandığı bu yeni kullanıcıları elinde tutamamasına sebep olmuş gibi görünüyor. Çünkü pek çok kişi hala yeni bir Twitter alternatifi arayışında. İşte bu arayışta Mastodon’dan sonraki durak Hive Social olacak gibi duruyor. Çünkü Mastodon’dan sonra şimdi de Hive hızla yeni kullanıcı kazanmaya başladı.

hive 1

Twitter’ı terk edenlerin akın ettiği Hive, bir anda 2 milyon kullanıcıya ulaştı. Öyle ki uygulama şu anda App Store’da TikTok’u bile geride bırakarak en popüler uygulama haline gelmiş durumda. Oysa bu sadece üç kişilik bir ekibin hayata geçirdiği bir uygulama. Uygulamanın sahibi olan şirkette, şirketin 24 yaşındaki kurucusunun yanı sıra sadece iki kişi çalışıyor.

Raluca Pop adlı genç girişimcinin lise yıllarında geliştirmeye başladığı bu uygulama 2019 yılında yayınlandı. Bugüne kadar pek dikkat çekmemiş olsa da Elon Musk’ın Twitter’ı almasının ardından bir anda patladı. Üstelik Pop her gün yeni kullanıcıların gelmeye devam ettiğini söylüyor.

Ancak Mastodon gibi bu yeni uygulama da bazı handikaplara sahip. Uygulamayı deneyen pek çok kişi, kullanıcı isimleriyle ilgili hatalardan şikayetçi. Görünen o ki uygulamanın aynı kullanıcı adını birden fazla kişiye verme gibi ciddi bir sorunu var. Eğer Hive Social yeni Twitter olmak istiyorsa, bu sorunları bir an önce gidermesi gerekiyor.

Microsoft, Call of Duty için Sony’ye sürpriz bir teklif yaptı