Elon Musk’ın Twitter’ı alması Mastodon’a yaradı

Mastodon

Elon Musk’ın Twitter’ı alması, oldukça benzer bir sisteme sahip olan rakip sosyal medya uygulaması Mastodon’a yaradı.

Uzun süredir gündemden düşmeyen Elon Musk-Twitter anlaşması nihayet tamamlandı ve Elon Musk Twitter’ın yeni sahibi oldu. İnternet dünyasında dengeleri değiştirme potansiyeline sahip olan bu anlaşma, Twitter dışında da pek çok şirketi etkileyecek gibi görünüyor. Elon Musk-Twitter anlaşmasından etkilenen bu şirketlerden biri de Mastodon olacak gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması, özellikle liberal kesim tarafından pek hoş karşılanmadı. Musk’ın sahibi olduğu bir platformda yer almak istemeyen bu kişiler, farklı sosyal ağlara geçmeye başladı. Twitter yerine tercih edilmeye başlanan bu platformlardan biri de Mastodon oldu.

mastodon

Twitter ile oldukça benzer bir işleyişe sahip olan Mastodon, son günlerde çok sayıda yeni kullanıcıya kavuştu. Paylaşılan verilere göre Elon Musk-Twitter anlaşmasının tamamlanmasından bir gün sonra rakip uygulamaya 70 bin yeni kullanıcı katıldı. Üstelik önümüzdeki günlerde bu sayının daha da artması bekleniyor.

Mastodon’un Twitter’dan en büyük farkı, tek bir adres üzerinden işlemek yerine farklı alt sunuculara sahip olması. Bu platforma abone olan kullanıcılar, ilk başta kendi sunucularını seçiyor ve en çok bu sunucudaki diğer kullanıcıların paylaşımlarıyla karşılaşıyorlar. Sunucular genellikle coğrafi ya da politik konumlara göre oluşturuluyor. Mesela Türkiye sunucusunu ya da LBGTİ+ sunucusunu seçebiliyorsanız. Daha sonra seçmediğiniz sunuculardaki kullanıcılarla da etkileşime geçebiliyorsunuz elbette ama bundan sonra asıl adresiniz seçtiğiniz sunucunun sayfası oluyor.

Interpol: MetaVerse yeni bir suç dünyası yaratabilir