Twitter, Mastodon’a link vermeyi yasaklıyor

Mastodon

Twitter, Elon Musk anlaşmasının ardından yükselişe geçen rakip sosyal medya uygulaması Mastodon’a link vermeyi yasaklıyor.

Bildiğiniz gibi Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından sayıları hiç de azımsanmayacak bir kesim, Twitter’ı artık kullanmak istemedikleri için alternatif arayışına çıktı. Bu arayışta kullanıcıların karşısına çıkan ilk platformlardan biri de Mastodon oldu. Twitter benzeri bir sosyal ağ olan Mastodon, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından hızla büyümeye başladı ve kısa sürede 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Her geçen gün kullanıcı sayısını daha da arttırmaya devam ediyor.

Ancak platformun bu yükselişi Twitter’ın da gözünden kaçmadı. Öyle ki Twitter, rakibinin yükselişini önlemek için hamleler yapmaya başladı. Twitter artık kendi platformunda Mastodon’a link verilmesine izin vermiyor. Tek bir link paylaşıldığında sorun olmasa da platformun farklı sunucularına aynı anda link verilmeye çalışıldığında Twitter uyarı veriyor ve bu paylaşımın zararlı olabileceği için engellendiği belirtiliyor.

Avrupa Birliği Twitter Brüksel ofisini kapattı

Bildiğiniz gibi Mastodon’un Twitter’dan en büyük farkı, tek bir adres üzerinden işlemek yerine farklı alt sunuculara sahip olması. Bu platforma abone olan kullanıcılar, ilk başta kendi sunucularını seçiyor ve en çok bu sunucudaki diğer kullanıcıların paylaşımlarıyla karşılaşıyorlar. Sunucular genellikle coğrafi ya da politik konumlara göre oluşturuluyor. Mesela Türkiye sunucusunu ya da LBGTİ+ sunucusunu seçebiliyorsanız. Daha sonra seçmediğiniz sunuculardaki kullanıcılarla da etkileşime geçebiliyorsunuz elbette ama bundan sonra asıl adresiniz seçtiğiniz sunucunun sayfası oluyor.

Bu yüzden Twitter’da en popüler sunucuların linkleri paylaşılıyordu. Twitter da toplu halde paylaşılan linkleri engelleyerek bu tarz paylaşımların önüne geçmeye çalışıyor.

Death Stranding filmi geliyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir