Instagram TikTok’a benzeme sevdasından vazgeçmiyor

Instagram TikTok

Son yaptığı değişiklikleri geri almasına rağmen TikTok’a benzeme sevdasından vazgeçmeyen Instagram, şimdi de uzun fotoğraf özelliği test ediyor.

TikTok’un kısa videolarla yakaladığı büyük başarının ardından kendi sosyal medya platformları Instagram ve Facebook’u TikTok’a benzetmek için hareket geçen Meta, bu amaç doğrultusunda çeşitli değişiklikler yapmaya başladı. Bunlardan en dikkat çekici olanı da Instagram’a yüklenen tüm videoları Reels olarak gösterme kararı oldu.

Meta, bu hamleyle TikTok’a daha çok benzeyen, dolayısıyla da insanların daha çok süre geçireceği bir sosyal medya platformuna sahip olmayı umuyordu. Ancak uygulamada yapılan bu değişiklikler kullanıcılar tarafından hiç de hoş karşılanmadı. Hatta uygulamadaki en popüler isimler arasında yer alan Kim Kardashian ve Kylie Jenner bile bu karara tepki gösterdi. Bunun üzerine Meta bu kararından geri adım atmak zorunda kaldı.

Instagram, TikTok benzeri akışı test ediyor!

Ancak Meta, popüler sosyal medya uygulamasını TikTok’a benzetme sevdasından tam anlamıyla vazgeçmiş değil. Meta, Instagram ana sayfasındaki fotoğraf akışını TikTok videolarında olduğu gibi tam ekran gösterme ve tüm videoları Reels olarak kabul etme kararından vazgeçmiş olsa da TikTok’a özendiği başka bir özelliği kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.

Uygulama için “uzun fotoğraf” denilen yeni bir özellik test ediliyor. Şu anda uygulamadaki fotoğrafların en boy oranı 4:5. Şu anda test edilen bu uzun fotoğraf özelliğinde ise fotoğrafların en boy oranı 9:16 olacak. Yani fotoğraflar tüm ekranı kaplayacak kadar uzayacak. Anlaşılan Meta, bu özelliği tüm kullanıcılara dayatmak yerine isteyen kullanıcıların kullanacağı bir özellik olarak sunmayı deneyecek. Belli ki şirket bu özelliğin kullanımının zamanla yaygınlaşıp kendi kendine popüler hale gelmesini umuyor. Bunun kullanıcı nezdinde nasıl karşılık bulacağını zaman gösterecek.

Netflix oyunlarını oynayan yok


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir