Elon Musk Twitter’ı X uygulaması için mi alıyor?

Elon Musk Twitter davası 17 Ekim'de başlıyor

Elon Musk’ın son paylaşımı, yakında sahibi olacağı Twitter’ı, X adını taşıyan yeni uygulamasını büyütmek için kullanabileceğini gösterdi.

Bildiğiniz gibi haftalardır yaşanan gelgitlerin ardından Elon Musk’ın Twitter anlaşması nihayet tamamlanmak üzere. İlk başta Twitter için 44 milyar dolarlık bir teklif yapan, ancak Twitter yönetimi tarafından kabul edildikten sonra bu anlaşmadan cayan Musk, geçtiğimiz günlerde sürpriz bir kararla anlaşmayı tamamlamaya karar verdi. Musk’ın bir kez daha çark etmesiyle birlikte, başlamak üzere olan Musk-Twitter davası da askıya alındı. Musk’ın kısa süre içinde Twitter’ın resmi sahibi haline gelmesi bekleniyor. Bu anlaşmanın nihayet tamamlanacak olması Twitter’ın geleceğine dair soru işaretleri yaratıyor.

Hatırlarsanız Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma ihtimalinin ortaya çıktığı ilk günlerde, pek çok kişi Musk’ın Twitter’ı kontrol edecek olmasından dolayı endişelerini dile getirmişti. Üstelik bu konuda endişeli olanlar arasında Twitter çalışanları da vardı. Şimdi anlaşma gecikmeli de olsa tamamlanacağı için bu endişeler yeniden gündeme geliyor. Elon Musk’ın şirketi nasıl bir yöne sürükleyeceği merak konusu. Gelen son bilgiler ise Musk’ın kayda değer değişiklikler yapacağına işaret ediyor.

Elon Musk Twitter davasının Şubat 2023'e ertelenmesini istedi

Bildiğiniz gibi Elon Musk’ın X.com adını taşıyan bir internet sitesi bulunuyor. Musk’ın 1999 yılında kurduğu online banka için kullandığı internet sitesi olan X.com, uzun süredir atıl duruyor. Bu yüzden Musk’ın bu siteyle ne yapacağı uzun süredir merak ediliyor. Hatta hatırlarsanız Twitter anlaşmasının olmayacağı düşünülen dönemde Musk bu siteyi Twitter’a rakip olacak bir sosyal medya platformuna dönüştürebileceğini söylemişti. Twitter anlaşması geç de olsa tamamlanacak olsa da Musk, X.com için planlarını devreye sokacak gibi görünüyor.

Musk, bu hafta bir tweet atarak, “Twitter’ı satın almak, her şey uygulaması olan X’i yaratmayı hızlandıracak.” dedi. Bu da Musk’ın Twitter’ı yeni kuracağı X platformu için satın kullanacağının sinyallerini verdi. Musk’ın son dönemde sık sık gündeme taşıdığı X için tam olarak nasıl planları olduğu bilinmiyor. Ancak görünen o ki Twitter da bu planlar arasında önemli bir rol oynuyor. Teknoloji dünyasındaki genel kanı ise Musk’ın X’i WeChat benzeri bir platforma dönüştürmek istediği. Çin’de kullanılan WeChat, Musk’ın “her şey uygulaması” tanımına uyan bir platform. Batı dünyasında da kayda değer bir karşılığı bulunmuyor. Bu yüzden Musk bunu bir fırsat olarak görüp, X ile sosyal ağlar alanını ele geçirmeye çalışabilir.

Apple milyar dolarlık cezasını hafifletti