Apple milyar dolarlık cezasını hafifletti

macbook air

Antitröst davasında Fransa’dan 1 milyar dolarlık dev bir ceza yiyen Apple, uzun uğraşlar sonucu bu cezayı kayda değer ölçüde azaltmayı başardı.

Bildiğiniz gibi Apple bugün teknoloji dünyasının mutlak lideri konumunda. Akıllı telefon satışlarında Samsung Apple ile sıkı bir rekabet içinde olsa da, konu finansal kaynaklar ve yıllık gelir olduğunda Samsung bile Amerikalı teknoloji devinin yanına yaklaşamıyor. Amerikalı teknoloji devinin rakipleriyle arasına koyduğu bu fark şirketin zirvede rahat oturmasını sağlıyor sağlamasına ama rekabeti öldürdüğü yönündeki eleştirileri de beraberinde getiriyor. Bildiğiniz gibi Apple’ın ismi sık sık antitröst davalarıyla, yani haksız rekabet suçlamalarıyla gündeme geliyor.

2020 yılında, yine böyle bir davada Amerikalı teknoloji devi suçlu bulunmuş ve Fransa’da görülen davada şirkete 1.1 milyar avroluk dev bir ceza kesilmişti. Apple gibi dev bir şirket için bile oldukça sarsıcı bir ceza olan bu 1.1 milyar avroluk cezaya itiraz eden Amerikalı teknoloji devi, uzun uğraşlar sonucu da olsa bu cezayı hafifletmeyi başardı.

Apple reklam sunma işini genişletme için kolları sıvadı!

1.1 milyar avroluk cezayı temyize taşıyan Amerikalı teknoloji devinin talebi kabul gördü. Fransa’da bir mahkeme, bu hafta bir önceki kararı bozarak, 1.1 milyar avroluk cezayı 372 milyon avroya indirdi. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, 1.1 milyar avroluk ilk cezanın orantısız olduğu ve 372 milyon avroluk bu yeni cezanın yeterince caydırıcı olacağı söylendi.

Amerikalı teknoloji devinin Fransa’da bazı satıcılara kendi ürünlerinde indirim yapmayı yasaklaması ve kendi mağazalarına öncelik vermesi, bu cezayı beraberinde getirmişti. Mahkeme, şirketin bu tutumunun Fransa’daki telefon satıcıları arasında haksız rekabet yarattığına karar vermişti.

Binance, 570 milyon doları hackerlara kaptırdı