Ana SayfaGenelSputnik V aşısı tahmin edilenden daha güçlü etki gösterebilir

Sputnik V aşısı tahmin edilenden daha güçlü etki gösterebilir

Kısa bir süre içerisinde Türkiye’ye gelmesi planlanan Sputnik V aşısı tahmin edilenden daha güçlü etki gösterecek gibi görünüyor. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte göz atalım.

Sputnik V aşısı belki de günümüzün en tartışmalı aşıları içerisinde yer alıyor. İçeriğinde gerçek canlı virüslerini bulunması onu biraz daha güvenli hale getiriyor. Ancak işin asıl tuhaf tarafı bu durum bazıları için güvensizlik kaynağı.

Rusya tarafından geliştirilen aşı bilinen ilk aşılar içerisinde yer alıyor. Özellikle son dönemlerde aşılar büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Hastalığın bitirilmesi için yegane yol olarak görülüyor. Peki gerçekten Rus aşısı bu hastalığı bitirebilecek güce sahip mi?

Rus aşısı eski yöntemlere dayanıyor

Rusya tarafından tercih edilen aşı eski usule dayanıyor. Herhangi bir hastalık için geliştirilen aşıları iki farklı kategoriye ayırmak mümkün. Bunlardan ilki standart yöntemle yapılmış olanlarıdır. Burada amaç vücudun bağışıklık kazanması.

Sputnik V aşısı

Canlı virüsü vücuda enjekte edince buna karşı antikor geliştiriliyor. Böylece bağışıklık kazanmak mümkün oluyor. Bu sisteme klasik yöntem deniliyor. Bir diğeri ise mRNA yöntemi. Bu sistem ise modern teknoloji ile yapılıyor. Virüsün RNA molekülleri taklit edilerek insanlara enjekte ediliyor. Böylece bağışıklık kazanmaları sağlanıyor.

Moderna koronavirüs aşısı tüm dünyada kullanılır olacak: Sıcak gelişme

mRNA yöntemi henüz yeni olduğu için ilerleyen dönemlerde nasıl bir etki göstereceği net olarak bilinmiyor. Belki de hiç beklenmeyen zorlu etkiler oluşturabilir. Ancak klasik yöntemin ortaya çıkarabileceği etkiler az ya da çok biliniyor. Sputnik V ise klasik yöntemle oluşturuldu. Bu aşının faz 3 çalışmalarına göre yüzde 91,6 düzeyinde koruyuculuk sağladığı biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting