BioNTech aşısı yeterince etki ediyor mu? Yeni veriler paylaşıldı

Rus ve Çinli bilgisayar korsanları Avrupa aşı verilerini çalmış olabilir!

BioNTech aşısı ile alakalı çok fazla tartışma var. Bazıları bu aşının yeterli olduğunu söylerken kimleri aynı fikirde değil. Hadi gelin konuyla ilgili tüm detaylara birlikte bakalım.

En fazla önerilen aşılar içerisinde yer alan BioNTech aşısı son derece etkili görünüyor. Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından kurulan biyoteknoloji şirketine ait olan bu aşılar toplum tarafından kabul ediliyor. Ayrıca verilen değerler doğru olarak kabul ediliyor. Almanya’da bu tür konular sıkı denetimlerden sonra kabul görüyor.

Koronavirüs aşısı gibi son derece kritik bir konu elbette sıkı şekilde kontrol edildi. BioNTech firması tarafından yapılan çalışmalar sonucunda aşı yaklaşık olarak yüzde 95,3 oranında etkiye sahip sonucu ortaya çıktı. Şimdi ise bunun bir miktar daha düştüğü görülüyor.

Koronavirüs aşısında etki oranı değişiyor

Yeni Hyundai KONA

Yapılan çalışmalara bakılırsa bu aşının etki oranı hakkında bazı yorumlar yapılabilir. Firma aşının en az 6 ay koruma sağladığını söyledi. Bu aşılar şu anda yüzde 91,3 oranında etkiye sahip. Yani önceki orana göre bir miktar daha düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Ancak konuyla ilgili herkesi sevindirecek bir haber verildi.

BioNTech aşısı

Buna göre aşı Güney Afrika varyantına karşı yüzde 100 oranında etki gösteriyor. Böylece genel olarak sürü bağışıklığı sağlamanın mümkün olduğu ifade ediliyor. Yapılan çalışmalar yaklaşık olarak 800 kişilik küçük bir örneklem grubu ile gerçekleştirildi. Her ne kadar doğruluk oranı yüksek olsa bile yine de kesin sonuçlar olduğunu söylemek pek doğru değil.

Koronavirüs salgını bitiş tarihi BioNTech tarafından açıklandı

Almanya merkezli aşı ile birlikte aynı zamanda ABD merkezli başka bir aşı bekleniyor. Bu aşının yine benzer miktarda etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Peki siz aşıların tamamen koruma sağlayacağını düşünüyor musunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir