Ana Sayfa Genel CoronaVac aşısı Türkiye’den onay aldı: İlk aşılar yapılmaya başlandı!

CoronaVac aşısı Türkiye’den onay aldı: İlk aşılar yapılmaya başlandı!

Çin’den gelen ve tartışmalara neden olan CoronaVac aşısı Türkiye’den onay alma sürecini başarılı bir şekilde tamamladı. Şu anda ilk aşılar yapılmaya başlandı bile.

Ortaya çıkan bazı iddialar nedeniyle kafalarda soru işareti bırakan CoronaVac aşısı Türkiye’den onay alarak önemli bir başarı elde etmiş oldu. Brezilya’da ortaya çıkan bazı skandallar nedeniyle CoronaVac aşısına olan güven büyük ölçüde hasar aldı. Türkiye’deki sonuçlar ise aşının güvenilir olma potansiyelini artırdı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, bu aşılar ülkeye girer girmez araştırma faaliyetlerine başlamıştı. Yaklaşık olarak 14 gün devam eden bilimsel araştırmalar sonucunda aşının olumsuz etkisine rastlanmadı.

CoronaVac aşısı ilk etapta kimlere yapılacak

Bu aşı için ilk olarak sağlık görevlilerine öncelik verilecek. Sürekli nöbette olan ve bu nedenle de hastalık kapma riski oldukça yüksek olan sağlık görevlileri, aşı ile ilk tanışanlar olacak. Hemen ardından 65 yaş yaş üstü vatandaşlara aşı konusunda öncelik verilecek.

Koronavirüs nedeniyle ölen kişilerin önemli bir bölümü yaşlı olarak kabul ettiklerimizden oluşuyor. Onların ölüm riski diğerlerine göre oldukça yüksek. Bu nedenle onlar da aşılama sıralamasında önlerde yer alıyor. Kronik hastalığı bulunanlar ise yine ilk aşı olacak kişiler arasında bulunuyor.

Aşının henüz yeteri kadar sonuç verip vermeyeceği ise net değil. Ancak yapılan testlerde yüzde 91 başarı yakalandı. Brezilya’da ise bu oran yüzde 51’de kaldı. Zamanla Türkiye’deki etki oranları daha net bir şekilde ortaya çıkacak.

Peki siz bu aşı ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting