Motorinden sonra bir zam da benzine!

benzin

Motorine yapılan 80 kuruşluk zammın sonrasında bugün de benzine yeni bir zammın gelmesi bekleniyor. İşte detaylar.

Motorinden sonra bir zam da benzine! Bildiğiniz gibi son dönemlerde yakıt fiyatları bir hayli yükseldi. Neredeyse iki günde bir yakıt fiyatlarına gelen zam haberleriyle sarsılır olduk. Dün motorine yapılan 80 kuruşluk zam sonrasında bugün de benzine yeni bir zammın yapılacağı ifade ediliyor. Enerji piyasası tarafından edinilen bilgilere göre bugün benzine 72 kuruşluk bir zam gelecek. Pompa fiyatlarına da yansıyacak olan bu artış sonrasında İstanbul’daki benzin fiyatları ortalama 14,46 TL’den 15,18 TL’ye yükselecek. İzmir’de de durum çok farklı değil. Buradaki benzin fiyatlarının ise 14,58 TL’den 15,30 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Eğer zam gerçekleşirse Ankara’daki fiyatlar ise 14,56 TL’den 15,28 TL’ye çıkmış olacak.

Benzin fiyatlarına bir zam daha

Motorinden sonra bir zam da benzine!

Geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine baktığımızda ise benzinin litre fiyatının ortalama 7,19 TL olduğuna şahit oluyoruz. Yani sadece 1 yıl içerisinde benzine gelen zam oranı yüzde 111’i buluyor. Aynı dönem içerisinde petrol fiyatlarının yüzde 50 arttığını söylemek lazım. Yine geçtiğimiz yılın Şubat ayından bugüne kadar TL’deki değer kaybı yüzde 90’larda. Yani zamların büyük kısmı yine TL’deki değer kaybına bağlanabilir. Tabii petrol fiyatlarındaki yükselişi de es geçmemek lazım.

Motorin cephesinde de benzer bir analiz yapılabilir. Geçen yılın Şubat ayında ortalama 6,59 TL olan motorin, bugün 15,40 TL’ye kadar yükseldi. Yüzde 134 oranındaki bu artışın sebepleri de yine yükselen petrol fiyatları ve kura bağlanabilir. Umarız ilerleyen zamanlarda yeni zam haberleri almayız. Zira böyle giderse otomobile binmek ciddi bir lüks haline gelecek.

Kripto paralar için babasını zehirledi: İşler iyice çığrından çıktı