Mark Zuckerberg’in MetaVerse’ü “boş ve üzücü”

MetaVerse

Meta çalışanları, Mark Zuckerberg’in büyük umutlar bağladığı MetaVerse projesi Horizon Worlds’ün “boş ve üzücü” halde olduğunu düşünüyor.

Bildiğiniz gibi Meta artık gelecek planlarını MetaVerse projesini hayata geçiren şirket olma hayali üzerine kuruyor. Öyle ki şirket adını bile Facebook’tan Meta‘ya çevirdi. Bu sanal dünyayı hayata geçirmek için yürütülen çalışmalara öncülük eden Meta, bu amaç doğrultusunda VR gözlükleri gibi gerekli teknolojilere dev yatırımlar yapıyor. Özellikle Mark Zuckerberg, tüm umutlarını bu projeye bağlamış durumda. Ancak Zuckerberg’in MetaVerse konusundaki bu hevesi, şirketin tüm çalışanları tarafından paylaşılmıyor. Meta içindeki huzursuzluk gitgide artıyor. Meta’nın bu alandaki ilk girişimi olan Horizon Worlds’ün son hali ise şirket içindeki hoşnutsuzluğu daha da arttırıyor. Çünkü büyük umutlar bağlanan Horizon Worlds, şimdilik tam anlamıyla bir hayal kırıklığı ve Meta çalışanları da bunun farkında.

Horizon Worlds

Meta’nın çalışanlara gönderdiği bir notun sızdırılması, şirketin Horizon Worlds ile ilgili beklentilerini kayda değer ölçüde düşürdüğünü gösteriyor. Normalde bu yıl sonuna kadar Horizon Worlds’te aylık 500 bin aktif kullanıcı hedefleyen Meta, bu beklentiyi 280 bine kadar düşürdü. VR gözlükleri ile bağlanılan bir sosyal ağ olan Horizon Worlds, şu anda aylık 200 bin aktif kullanıcıya sahip.

Horizon World’ün bu durumu ve platform içindeki hataların bir türlü çözülemiyor olması şirket çalışanları arasında çatlak seslerin yükselmesine sebep oluyor. Paylaşılan bilgilere göre Meta çalışanları, şirketin MetaVerse dünyasını tanımlarken “boş” ve “üzücü” gibi ifadeler kullanıyor.

Elon Musk Twitter anlaşması federal soruşturma altında