Mark Zuckerberg’e Meta yatırımcılarından uyarı geldi

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg’in MetaVerse konusundaki ısrarı yatırımcılarla arasını açıyor. Meta yatırımcıları Zuckerberg’i MetaVerse harcamaları konusunda uyardı.

Bildiğiniz gibi Meta artık gelecek planlarını MetaVerse projesini hayata geçiren şirket olma hayali üzerine kuruyor. Öyle ki şirket adını bile Facebook’tan Meta‘ya çevirdi. Bu sanal dünyayı hayata geçirmek için yürütülen çalışmalara öncülük eden Meta, bu amaç doğrultusunda VR gözlükleri gibi gerekli teknolojilere dev yatırımlar yapıyor. Özellikle Mark Zuckerberg, tüm umutlarını bu projeye bağlamış durumda. Ancak Zuckerberg’in MetaVerse konusundaki bu hevesi, şirketin tüm çalışanları tarafından paylaşılmıyor. Meta içindeki huzursuzluk gitgide artıyor.

Ancak Mark Zuckerberg’in MetaVerse ısrarından rahatsız olanlar Meta çalışanlarından ibaret değil. Şirketin yatırımcıları da Zuckerberg yönetimindeki Meta’nın bu alana yaptığı yatırımları endişeyle takip ediyor.

Mark Zuckerberg Apple

Zaten koronavirüs salgını, Rusya-Ukrayna savaşı, küresel tedarik sıkıntıları derken dünya genelinde bir ekonomik durgunluk yaşanıyor. Teknoloji dünyası da bu durgunluktan en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Tüm teknoloji şirketlerinin hissettiği bu düşüşün üstüne bir de MetaVerse girişiminin maliyeti eklenince, Meta yatırımcıları bir süredir yatırımlarının karşılığını alamıyor.

Meta’nın hissedarlarından olan yatırım bankacısı Brad Gerstner, Zuckerberg’e hitaben kaleme aldığı açık mektupta, yatırımcıların şirkete inancını kaybetmeye başladığını söyledi. Meta için, özellikle de Zuckerberg yönetimi için tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteren bu açık mektup, özellikle şirketin MetaVerse projesine yaptığı, şimdilik tamamen karşılıksız kalan yatırımların yarattığı dev maliyete dikkat çekiyor.

Gerstner tarafından kaleme alınan mektupta, şirketin MetaVerse projesine yılda 1-2 milyar dolar yatırım yapmasının kabul edilebileceğini, ancak şu andaki gibi yıllık 10-15 milyar dolarlık bir yatırım ortaya çıkardığı tablonun endişe verici olduğu söyleniyor. Çünkü bu gidişle şirket MetaVerse projesinden gelir elde etmeye başlayana kadar -o da başlayabilirse- 100 milyar dolara yakın harcama yapmış olacak. Böylesi bir harcama, Meta gibi bir şirket için bile yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

PC oyunları hiç olmadığı kadar popüler