Steam Türkiye’de oyun fiyatları uçabilir

Steam yaz indirimleri

Steam Türkiye’deki oyun fiyatları için büyük zamlar kapıda. Platformda bugüne kadar 1.8’de tutulan dolar kuru, 10’a çekildi.

Son dönemde teknoloji ve eğlence dünyasında da zam haberleri üst üste gelir oldu. Hatırlayacağınız gibi son birkaç aylık periyotta üst üste gelen zam haberleriyle Netflix, Apple Music, Spotify, YouTube Premium gibi pek çok platformun aylık abonelik ücreti zamlandı. Oyun dünyasında da tablo farklı olmadı. PlayStation Plus gibi abonelik sistemlerinde zamlı paketler kullanıma sunulurken, oyun fiyatlarında da ciddi bir artış yaşandı.

Tüm bu zam furyası arasında Steam Türkiye, nispeten düşük fiyatlarıyla adeta çölde bir vaha gibi duruyordu. Çünkü artan kura rağmen Steam, oyun şirketlerine Türkiye’de önerdiği dolar kurunu 1.8’de tutuyordu. Yani her ne kadar dolar artık 19 TL’yi zorlar hale gelmiş olsa da oyunlar yurt dışında satıldıkları fiyatlarının dolar karşılığının 1.8 katına satışa sunuluyordu. Ya da en azından Steam’in oyun şirketlerine önerisi bu yöndeydi ki pek çok şirket de bu öneriyi dikkate alıyordu. Ne var ki oyun devi, dolar kuru konusundaki önerisini değiştirdi. Üstelik değişim öyle ufak da olmadı. 1.8 olarak belirlenen dolar kuru, bir anda 10’a yükseldi. Peki oyun severler için bu ne demek oluyor?

Steam Türkiye

Maalesef tahmin edeceğiniz gibi bu değişim zamların kapıda olduğu anlamına geliyor. Çünkü her ne kadar oyun şirketleri oyunlarının fiyatlarını kendi belirliyor olsa da çoğu yurt dışında otomatik fiyatlandırma sistemini kullanıyor ve Steam’in önerdiği dolar kurunu baz olarak oyun fiyatlarını belirliyor. Bu da platformdaki oyun fiyatlarının bir anda beş katına çıkabileceği anlamına geliyor. Özellikle yeni çıkacak oyunlarda bu yeni fiyatlandırmanın uygulanmasına kesin gözüyle bakılıyor ama daha da kötüsü artış bununla da kalmayıp eski oyunlara da yansıyabilir.

Mark Zuckerberg’e Meta yatırımcılarından uyarı geldi