Ana SayfaAppleMark Zuckerberg, Apple'ı eleştirdi

Mark Zuckerberg, Apple’ı eleştirdi

Mark Zuckerberg, şirketinin MetaVerse projesindeki en büyük rakibi olacak gibi görünen Apple’ı eleştirdi.

Facebook adını Meta olarak değiştirip, MetaVerse’ü şekillendirecek şirket olarak kendisini ön plana attığı günden beri kendisini bu dijital evrenin yaratıcısı olarak konumlandırmış durumda. Ancak bir MetaVerse evreni yaratmak için düğmeye basan tek teknoloji devi Meta değil. Amerikalı teknoloji devi Apple da kendi sanal gerçeklik başlığını geliştirerek bu alana ilk adımları atıyor.

Bildiğiniz gibi Apple tüm ürünlerinde kendi kapalı sistemini kullanıyor. iPhonelar’daki iOS ve MacBooklar’daki MacOS gibi. Bu yüzden Apple sanal gerçeklik cihazları için de RealityOS adlı bir işletim sistemi geliştirilmesi ve bu kapalı sisteme eşlik edecek bir MetaVerse dünyasının yaratılması bekleniyor. Bu da Meta ve Apple’ın çok yakında sıkı bir rekabete gireceği anlamına geliyor. Meta’nın başında yer alan Mark Zuckerberg de bu durumun farkında olsa gerek ki son dönemde sık sık Apple’ı hedef alan açıklamalar yapıyor.

MetaVerse

Mark Zuckerberg, Apple’ı hedef alan açıklamalarına bu hafta bir yenisini daha ekledi. Bu hafta tanıtılan Meta Quest Pro’nun lansmanının ardından The Verge’e konuşan Zuckerberg, Meta’nın VR ekosisteminin Apple’ın hazırladığı VR sisteminden daha iyi olduğunu söyledi. Zuckerberg’e göre açık bir ekosisteme sahip olmak en iyi donanıma sahip olmaktan daha önemli. Bu konuda PC ile Mac arasındaki farkı örnek veren Zuckerberg, MetaVerse’ün herkese açık olması gerektiğini savundu. Farklı kişilerin ve şirketlerin bu evrene katkıda bulunabilmesi gerektiğini söyledi ve Apple’ın kapalı ekosistem ısrarının buna izin vermeyeceğinin altını çizerek Apple’ı eleştirdi.

Hatırlarsanız Zuckerberg daha önce de benzer bir açıklama yapmış, MetaVerse’ün geleceği için Apple ile düşünsel bir yarış içinde olduklarını söylemişti.

1.2 milyar dolarlık MetaVerse evreni hayalet şehre döndü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting