Koronavirüs kapmayanların sırrı ne? İşte bazı öneriler

Türkiye'de sadece 1 tane yüksek riskli il kaldı

Bugüne kadar koronavirüs kapmayanların sırrı büyük bir merak konusu. Özellikle de vaka sayısının böylesine artışa geçtiği bir dönemde bu büyük bir mucize.

Koronavirüs kapmayanların sırrı, aslında hastalığın kendisinde gizli. Dünya genelinde 50 milyon civarında insanın hastalanmasına neden olan koronavirüs, dur durak bilmiyor. Neredeyse bütün insanlara ulaşmak için çaba sarf eden bu virüs, bazı konularda biraz zayıf. Virüsün bu zayıflıklarından yararlananlar kendisini koruma altına alabiliyor.

Öncelikle Sağlık Bakanlığı tarafından da önerildiği üzere maske takmak işin çok önemli bir boyutunu oluşturuyor. Maske taktığınızda, hastalığın en büyük ulaşım yolu olan havayolunu engellemiş oluyorsunuz. Bu sayede virüs az bile olsa uzak tutulabiliyor.

Koronavirüs hastalığından uzak durabilmek mümkün

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, aslında bu virüsten uzak durabilmenin mümkün olduğu görüldü. İlk olarak maske faktörünü hesaba katmıştık. Şimdi ise bir diğer önemli konu alan sosyal mesafeyi açığa kavuşturmak gerekiyor. Her ne kadar virüsün çok geniş bir bulaşma ağına sahip olduğu söylense bile, yine de bir miktar koruma sağlamak mümkün.

koronavirüs kapmayanların sırrı

Sosyal mesafenizi koruduğunuz takdirde diğer insanlar size öksürürse bile virüsün ulaşması zor olacaktır. Aksi halde yakın temas halinde olursanız en büyük risk grupları içerisinde yer alırsınız. Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise, toplu halde bulunan yerlerden kaçırmak. özellikle düğün ve cenaze gibi merasimlerde virüsün yayılma hızı çok yüksek.

İnsanların toplu halde bulunduğu yerler adeta virüs kaynağı haline gelebiliyor. Her ne kadar Sağlık Bakanlığı aşı konusunda çok umutlu olsa bile, yine de önlemlere dikkat etmek sizi bir adım öne geçirecektir. Sizce daha başka ne yapılarak virüsten uzak kalınabilir? Deneyimlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.