Yeni koronavirüs bulaşıcılığı nedeniyle büyük risk taşıyor: Tek maske devri kapanıyor mu?

Koronavirüs ilacı fiyatıyla

Yeni koronavirüs bulaşıcılığı daha şimdiden korku yaratmaya başladı. Hadi gelin bununla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

İngiltere içerisinde meydana gelen ve bütün dünyaya yayılan yeni koronavirüs, bulaşıcılığı yüzünden korku yaratmaya devam ediyor. Artış gösteren vaka sayısı nedeniyle herkes panik içerisinde. Türkiye’de görev yapan doktorlar konuyla alakalı bazı önerilerde bulundu.

Bu önerilerden ilk ve en önemlisi tek maske kullanımının yetersiz kalacağı ile ilgiliydi. Onlara göre çift maske kullanılmazsa virüsün bulaşıcılığı aşırı derecede artış gösterebilir. Elbette bunun en önemli nedeni ortaya çıkan mutasyon ile ilgili.

Yeni koronavirüs tek maskeyi aşabiliyor

Yapılan açıklamalarda İngiltere merkezli mutant virüslerin hastalarda çok daha ağır semptomlara neden olduğu ortaya çıktı. Ayrıca vaka sayıları değerlendirildiğinde, 5000 ve 7000 arasında sürekli olarak gidip geldiği görülüyor. Her ne kadar olumlu bir durum gibi görünse bile Türkiye’deki doktorlar öyle düşünmüyor.

Yeni koronavirüs bulaşıcılığı

Hastalığın belirli bir sayı arasında gidip gelmesi aynı zamanda üçüncü bir dalganın habercisi olabilir. Böyle bir durumda en az 2 kat daha fazla koruma sağlanması gerektiği ifade ediliyor. Bu nedenle artık tek maske yerine 2 maske takmak çok daha mantıklı olacaktır. Aksi halde hastalığın yayılması daha da hızlanabilir.

Çin’in Koronavirüs aşısı tartışma konusu oldu! Türkiye’de etkili olacak mı?

Bağışıklık sistemi ve salgınlar ile alakalı çalışmalar yürüten birçok uzman koronavirüsün ortaya çıkan mutasyonlar nedeniyle daha bulaşıcı hale geldiğini söylüyor. Bu nedenle 2 cerrahi maske takmanın aynı zamanda 6 kat fazladan koruma sağlayacağını ifade ediyor. Peki siz iki maske takmanın koruma sağlayacağını düşünüyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir