James Webb Uzay Teleskobu merak uyandırıcı yeni görseller paylaştı

James Webb Uzay Teleskobu merak uyandırıcı yeni görseller paylaştı

Görünüşe göre birkaç haftada bir, NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA), James Webb Uzay Teleskobu’ndan hem bakması büyüleyici hem de evren hakkındaki bilgimizi ilerleten etkileyici bir görüntü elde etti. İşte tüm detaylar.

James Webb Uzay Teleskobu sunduğu içerikler ile fazlasıyla gündeme gelmişti ve uzaydan yakaladığı en son yeni görseller ile de gündeme oturdu. Aşağıdaki görsel, “çubuklu” gökada olarak adlandırılan çubuklu sarmal gökada NGC 5068’e ait. Teleskobun MIRI (Orta Kızılötesi Enstrüman) ve NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) sensörlerinden alınan kızılötesi çekimlerden oluşan bir kombinasyon görüntüsü.

James Webb Uzay Teleskobu merak uyandırıcı yeni görseller paylaştı

Bu sensörlerin yakaladığı şey, Başak takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 20 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir galaksi ve JWST, yıldızları doğdukları anda çevreleyen toz ve gazın arkasını görebildiğinden, cihaz özellikle bunları gösteren görüntüler üretmek için uygun.

Bileşik oluşturan iki ayrı görüntüye bakıldığında, galaksinin farklı katmanları da ortaya çıkıyor. Gizmodo’nun da belirttiği gibi, MIRI sensörünün ürettiği görüntü, galaksinin yapısının ve yeni oluşan yıldızları temsil eden parlayan gaz kabarcıklarının bir görünümünü sağlıyor. NIRCam’den alınan ikinci görüntü, ön plandaki büyük bir yıldız kümesine odaklanıyor. Bu arada bileşik, hem bölgedeki muazzam miktardaki yıldızları hem de henüz “doğan” yıldızların öne çıkan özelliklerini gösteriyor. Uzay ile ilgili öğreneceğimiz daha çok şey var ancak James Webb uzat teleskobundan her bir içerik daha fazla şey sunuyor.

Et talebini karşılamak için altı yılda 800 milyondan fazla Amazon ağacı kesildi


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir