Ana SayfaGenelJames Webb Uzay Teleskobu'ndan etkileyici Neptün fotoğrafı geldi

James Webb Uzay Teleskobu’ndan etkileyici Neptün fotoğrafı geldi

James Webb Uzay Teleskobu, etkileyici görüntülerine bir yenisini daha ekledi. Teleskop bu kez de Neptün’ü net bir şekilde görüntüledi.

NASA’nın bugüne kadar hayata geçirdiği en heyecan verici ve en büyük projelerden biri olan James Webb Uzay Teleskobu, uzun yıllar süren hazırlık sürecinin ardından nihayet tam anlamıyla faaliyete geçirildi ve temmuz ayında ilk görüntüleri yollamaya başladı. Evrenimizi daha önce hiç görmediğimiz kadar net bir şekilde görmemize olanak sağlayan bu teleskobunun hünerleri sosyal medyada da uzun süre konuşuldu.

Yayınlanan her yeni görüntüyle bir kez daha hayranlığımızı kazanan uzay teleskobu, evrenin farklı köşelerini görüntülemeye devam ediyor. Evrendeki en uzak yıldızdan, en genç galaksiye sayısız farklı gök cismini etkileyici bir keskinlikte görüntüleyen teleskop, bu kez merceğini daha yakına çevirdi ve Güneş sistemimiz içinden bir gezegeni görüntüledi. Geçtiğimiz günlerde Mars’ı daha önce görmediğimiz bir şekilde resmeden teleskop, bu kez de Neptün’ü görüntüledi.

james webb neptune

James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen bu görüntü, bilim dünyası tarafından, Güneş sistemimizdeki en uzak gezegen olan Neptün’ün son 30 yılda çekilmiş en net görüntüsü olarak değerlendiriliyor. Webb uzay teleskobu tarafından çekilen görüntü sadece netliğiyle değil, gezegenin gaz halkalarını ilk kez kızıl ötesinde resmetmesiyle de dikkat çekiyor.

Görselde ayrıca Neptün’ün 14 uydusunun yedisini de görülüyor. Bu uydular arasında Triton, Galatea, Naiad, Thalassa, Despina, Proteus ve Larissa yer alıyor.

Amazon yeni cihazlarını bu ay tanıtacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting