Ana SayfaGenelNASA ve SpaceX, Hubble'ın ömrünü uzatmaya çalışıyor

NASA ve SpaceX, Hubble’ın ömrünü uzatmaya çalışıyor

NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun ömrünü biraz daha uzatmanın yollarını arıyor. Bu amaç doğrultusunda SpaceX’in uzay aracını kullanmayı planlıyor.

Uzayın farklı köşelerini görüntüleme çabası söz konusunda olduğunda bugünlerde daha çok James Webb Uzay Teleskobu’ndan söz ediyoruz. Ancak James Webb bu yılın başında göreve başlamadan önce bu konudaki en büyük kaynağımız Hubble Uzay Teleskobu’ydu.

1990 yılında Dünya yörüngesine fırlatıldığı günden beri evrenin farklı köşelerini görüntüleyen ve bugüne kadar elde ettiği görüntüler sayesinde evren hakkında bildiklerimiz konusunda eşsiz bir katkı sunan Hubble Uzay Teleskobu, yavaş yavaş ömrünün sonuna yaklaşıyor. Ancak böylesine kıymetli katkılar sunan teleskoba veda etmeye hazır olmayan NASA, teleskobun ömrünü uzatmanın yollarını arıyor.

hubble 2

NASA’nın bu arayışı uzay ajansını bir kez daha, en büyük ortağı olan SpaceX’e yöneltti. Emektar uzay teleskobunun ömrünü uzatmanın yollarını arayan NASA, bu amaç doğrultusunda SpaceX’in Crew Dragon uzay aracını kullanmayı planlıyor. NASA’nın planı Crew Dragon’u kullanarak Hubble’ı yörüngede daha yukarıya taşımak.

NASA ve SpaceX, önümüzdeki altı ay boyunca, bu operasyonu gerçekleştirmenin mümkün olup olmadığını inceleyecek. Eğer Crew Dragon’un uzay teleskobunu yörüngede daha yukarı taşıyabileceği tespit edilirse, bu projenin bir sonraki aşamasına geçilecek ve hazırlanan plan hayata geçirilecek. Öte yandan altı aylık bu araştırma sürecinde farklı şirketlerin ve ekiplerin de devreye girerek kendi alternatiflerini sunabilecekleri söyleniyor. Sonuç olarak NASA, öyle ya da böyle uzay teleskobunun ömrünü mümkün olduğunca uzatmaya kararlı görünüyor.

Elon Musk, insansı robotu Tesla Bot’u tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting