James Webb teleskobu bugüne kadarki en uzak galaksiyi görüntüledi

NASA, James Webb Uzay Teleskobu görevinde yeni gelişme

James Webb teleskobunun bugüne kadar görüntülenmiş en uzak galaksiyi görüntüledi. Bu galaksiler 13.4 milyar yıl önceki halleriyle görünüyorlar.

NASA’nın bugüne kadar hayata geçirdiği en heyecan verici ve en büyük projelerden biri olan James Webb Uzay Teleskobu, uzun yıllar süren hazırlık sürecinin ardından nihayet tam anlamıyla faaliyete geçirildi ve ilk gözlemlerini yapmaya başladı. Bildiğiniz gibi James Webb teleskobu tarafından çekilen ilk görüntüler geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşıldı ve uzay meraklıları tarafından hayranlıkla karşılandı. Evrenimizi daha önce hiç olmadığı kadar net bir şekilde görmemize olanak sağlayan bu teleskobunun hünerleri sosyal medyada da uzun süre konuşuldu.

Bu ilk görüntülerin yarattığı etki yavaş yavaş geçmiş olsa da Webb teleskobu durmadan gözlem yapmaya devam ediyor. Merceğini evrenin uzak köşelerine çevirmeye devam eden teleskop, bu kez de bugüne kadar gözlemlenmiş en uzak galaksiyi görüntülemiş olabilir.

Grism Lens-Amplified Survey from Space ya da kısaca GLASS adını taşıyan bir araştırma kapsamında, James Webb’in NIRCam adlı kamerası ile NIRISS ve NIRSpec adlı spektografları kullanılarak Abell 2744 olarak bilinen galaksi kümesi gözlemleniyor. Bu araştırmanın amacı Big Bang’in yani Büyük Patlama’nın hemen ardından yaşananları ve ortaya çıkan ilk yıldız ışığını görüntülemek. Çok çok uzak galaksileri görüntülemek mümkün oluyor çünkü Abell 2744’ün kütlesi o kadar büyük ki uzayzamanı bükerek arkasındaki çok uzak galaksileri görüntülememizi sağlayan bir tür büyütece dönüşüyor.

abell 2744
Abell 2744 galaksi kümesinin Hubble Teleskobu ile çekilmiş görüntüsü

GLASS tarafından toplanan ilk verileri inceleyen araştırmacılar, bugüne kadar görüntülen en uzak iki galaksiyi görüntülediklerini düşünüyorlar. Araştırmacılar bu iki galaksiyi yaklaşık 13.4 milyar yıl önceki halleriyle görüntülediklerini düşünüyorlar. Bu da bildiğimiz evrenin ilk çağlarına denk geliyor. Bu iki galaksiden daha uzak ve daha yaşlı olanının Bing Bang’den sonraki ilk 300 milyon yıl içinde oluştuğu tahmin ediliyor. Eğer bu tahminler doğrulanırsa bugüne kadarki en uzak galaksinin görüntülendiği kesinleşmiş olacak.

Google yeni programlama dilinin C++’ı gölgede bırakacağına inanıyor