Google bir davanın çözülmesi için para ödeyecek

Google bir davanın çözülmesi için para ödeyecek

Google son dönemlerde bir çok dava ile karşı karşıya kaldı. Bu kapsamda arama motoru devi tekrar yüklü miktarda para ödeyecek. İşte detaylar.

Google, bu yılın başlarında şirketi “kullanıcıları aldatmak ve mahremiyetlerini ihlal etmekle” suçlayan bir dava için 9,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Washington DC Başsavcısı Karl Racine tarafından açılan bir davayı sonuçlandırmak için yüklü miktarda para ödenmişti. Arama motoru ayrıca, öncelikle kullanıcıları konum verilerini toplama, depolama ve kullanma konusunda nasıl bilgilendirdiğiyle ilgili bazı uygulamalarını değiştirmeyi kabul etti.

Google bir davanın çözülmesi için para ödeyecek

Racine’in Ocak ayında yaptığı şikayette, “Arama motoru, tüketicileri, konumları ve bu bilgilerin nasıl kullanıldığı hakkında arama motoru devibin bilgi topladığını iddia ediyor “Gerçekte, Google ürünlerini kullanan tüketiciler, Google’ın kendi konumlarını toplamasını, depolamasını ve bundan kazanç sağlamasını engelleyemez.”

Racine’in ofisi ayrıca Google’ı, kullanıcıları kendilerine fayda sağlamayan eylemlerde bulunmaları için kandırmayı amaçlayan tasarım seçenekleri olan “karanlık desenler” kullanmakla suçladı. Özellikle, AG’nin ofisi, arama motorunun kullanıcılardan belirli uygulamalarda konum izlemeyi tekrar tekrar açmalarını istediğini ve konum izleme açık değilse belirli özelliklerin düzgün çalışmayacağını onlara bildirdiğini iddia etti. Racine ve ekibi, söz konusu uygulama için konum verilerine bile gerek olmadığını keşfetti. Arama motorunun “kullanıcıların konumlarının izlenmesini devre dışı bırakmasını imkansız hale getirdiğini” iddia ettiler. 9,5 milyon dolarlık ödeme arama motoru devi için önemsiz bir ödeme. Geçen çeyrekte, ana şirket Alphabet’in bu kadar gelir elde etmesi 20 dakikadan az sürdü. Şirketin uzlaşma kapsamında uygulamalarında yapacağı değişikliklerin etkisi daha büyük olabilir.

Üretim sorunları, Apple’ın piyasa değerini de olumsuz etkiliyor

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir