Apple VR cihazı için RealityOS markasını aldı

Apple VR gözlüğü

Apple VR cihazı için RealityOS markasını aldı. Bu gelişme ile birlikte cihazın çıkışa yakın olduğu ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi MetaVerse fikri momentum kazandığı günden beri VR (sanal gerçeklik) cihazları daha kıymetli hale gelmiş durumda. Çünkü MetaVerse’ün hayata geçirilmesi ve istenen seviyeye ulaşması için VR cihazların daha da gelişmesi ve yaygın hale gelmesi gerekiyor. Bu yüzden de başta Meta olmak üzere pek çok şirket VR ve AR (artırılmış gerçeklik) cihazlarına yatırım yapıyor.

VR gözlüklerine yatırım yapan bu şirketler arasında Amerikalı teknoloji devi Apple da yer alıyor. Apple VR/AR gözlüğünün hazırlık aşamasında olduğu bir süredir biliniyor. Hem sanal gerçeklik hem de artırılmış gerçeklik özelliklerine sahip bu gözlük, kullanıcılarla buluşmaya bir adım daha yaklaşmış olabilir.

apple vr

Bu yılın başında bazı uygulama geliştiricileri App Store kayıtlarında RealityOS adına denk gelmişti. Bu ismin Apple VR cihazında kullanılacak sisteme verildiği tahmin edildi. Bugün gelen bilgilerle birlikte bu ihtimal kuvvetlendi.

Realityo Systems LLC adını taşıyan bir şirket RealityOS isminin marka olarak tasdik ettirdi. Bu markanın telifini alan şirket görünüşte sıradan bir sanal gerçeklik şirketi gibi görünüyor. Ama biraz eşeleyince şirketin Apple ile bağlantısı ortaya çıkıyor.

Bildiğiniz gibi Apple projelerini gizli tutabilmek için marka isimlerini paravan şirketler üzerinden alıyor. Örneğin macOS isimleri Yosemite Research LLC adını taşıyan bir paravan şirket üzerinden alınıyor. Bu yüzden Realityo Systems LLC’nin de bu paravan şirketlerden biri olduğu düşünülüyor. Çünkü Realityo Systems LLC ile Yosemite Research LLC’nin adresi aynı.

Üstelik RealityOS ile Apple bağlantısı bununla da sınırlı değil. Brezilya gibi başka ülkelerde de bu markanın telifini alan şirket, bu ülkelerde bir logo da sundu. Bu logo ise Apple tasarımına sahip.

Star Wars: Jedi Survivor oyunu tanıtıldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir