Home Donanım 1.5 TB’lık ilk microSD kartlar satışa çıkıyor

1.5 TB’lık ilk microSD kartlar satışa çıkıyor

0
microSD

1.5 TB’lık ilk microSD kartlar satışa çıkıyor. Micron, 1.5 TB’lık hafıza i400 hafıza kartını tanıttı.

Veri depolama teknolojileri son dönemde hızla gelişirken, farklı formatlarda depolanabilen maksimum veri kapasitesi de her geçen gün biraz daha artıyor. HDD (hard disk) tarafında artık 30 TB’ın üzerine çıkılmaya başlanan bu dönemde, microSD hafıza kartlarının maksimum depolama alanı da kayda değer ölçüde artmış durumda. Üstelik yakında önemli bir kilometre taşı daha geride bırakılacak.

Önde hafıza kartı üreticilerinden Micron, dün yeni nesil i400 microSD hafıza kartlarını tanıttı. 256 GB’tan başlayıp 512 GB ve 1 TB diye giden i400 kartlar, tarihte ilk kez 1.5 TB seçeneğiyle de satışa sunulacak.

Şu sıralar Almanya’nın Nuremberg şehrinde düzenlenen Embedded World 2022 konferansında tanıtılan hafıza kartı, veri depolama teknolojilerinde ne kadar yol kat edildiğini gözler önüne seriyor.

Micron’un i400 microSD hafıza kartları, şirketin 176 katlı 3D NAND teknolojisi kullanılarak hazırlandı. Hem performans hem uzun ömürlü bir kullanım vadeden i400 kartların daha çok güvenlik kameralarında kullanılması bekleniyor. Özellikle de polislerin yeleğinde yer alan ya da arabalara koyulan ufak modellerde. i400’ün 1.5 TB’lık versiyonunun fiyatı henüz resmi olarak açıklanmamış olsa da cep yakacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden bu kartın başlıca kullanıcıları, otomobil firmaları ve güvenlik şirketleri gibi kurumsal firmalar olacak.

Ancak hafıza kartı üreticilerinin bu seviyelere çıkmış olması, çok geçmeden genel kullanıcı seviyesinde de bu kartları görmeye başlayacağımızın göstergesi.

iPhone 14 Pro Max’in bataryası 13 Pro Max’ten küçük olabilir

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version