Yıl sonu dolar kuru tahmini yüz güldürdü!

ma1

Son dönemde döviz kurlarında yaşanan hızlı düşüş yeni tahminleri de beraberinde getirdi. Yıl sonu dolar kuru tahmini 6.50’yi gördü. İşte detaylar.

2020 yılında döviz kurlarında ani yükselişler olmuştu. Hatta bir dönem dolar kuru 8.60 TL’ye kadar dayanmıştı. Fakat sonrasında yaşanan olaylar sonrasında döviz kurları da toparlanmaya başladı. Bir süredir düşüş eğiliminde olan kurlar bazı finans kuruluşlarının da tahminlerini güncellemesini sağladı.

Birleşik Krallık merkezli finans devlerinden biri olan HSBC Türkiye’de 2021 yıl sonu dolar kuru tahminini revize etti. Bu revize sonrasında yeni tahmin 6.50 TL olarak gerçekleşti. Eğer gerçekten de 2021 yılı sonu itibariyle dolar kuru 6.50 TL seviyelerine düşerse en yüksek seviyesi baz alındığında 2 TL’lik bir düşüş söz konusu olacak.

Yıl sonu dolar kuru tahmini yüz güldürdü!

Gelelim asıl merak edilen soruya. Bu düşüşlerin bize yansıması nasıl olacak. Malum dolar kurunun düşmesi demek ülkeye dışarıdan giren ithal malların fiyatının düşmesi demek. Buna telefondan tutun da kablosuz kulaklığa varana kadar pek çok ürün grubu dahil edilebilir.

Peki bu bağlamda şu sıralar telefon almak mı yoksa beklemek mi daha mantıklı. Dürüst olmak gerekirse beklemek biraz daha mantıklı duruyor. Elbette yine de karar sizlerin.

Sonuçta hiç beklenmedik bir olay neticesinde döviz kurları tekrardan yükselebilir. Lakin şu anda ufukta böyle bir durum da söz konusu değil.

Facebook Clubhouse benzeri bir uygulama üzerinde çalışıyor