Akıllı telefon fiyatları artacak mı?


Son günlerde döviz kurlarının yukarı doğru tırmanması ister istemez akıllara aynı soruyu getiriyor. Akıllı telefon fiyatları artacak mı? İşte bu sorunun yanıtı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Ağustos ayında döviz kurlarında ani bir yükseliş yaşanmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrasında bir ara 7 TL sınırına dayanan dolar, özellikle teknoloji sektöründeki ürünlerin fiyatında büyük artışa neden olmuştu.

2017’nin Kasım ayında 6099 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunulan iPhone X’in fiyatı, 2018’in sonlarına doğru 8.000 TL’yi aşmıştı. Sadece iPhone fiyatları değil, bu süreçte diğer akıllı telefon modellerinin fiyatında da hatırı sayılır artışlar yaşanmıştı.

Eylül ayı ile birlikte düşüşe geçen dolar kuru, bir ara 5TL seviyesine kadar gerilemişti. Doğal olarak bu gerileme eğilimi fiyatlara da yansımış ve akıllı telefon fiyatları olması gereken seviyelere yaklaşmıştı.

Fakat 2019’a girmemizle birlikte döviz kurunda tekrardan hareketlilik yaşanmaya başladı. Son günlerde özellikle dolarda yaşanan artış akıllı telefon fiyatları artacak mı sorusunu akıllara getirdi.

Fiyatlar zaten normalin üzerinde

Akıllı telefon fiyatları artacak mı sorusuna geçmeden önce şunu belirtmemiz gerekiyor. Pek çok üretici ya da ithalatçı artan döviz kuru sonrasında yaptıkları zamları tam anlamıyla geri çekmedi.

Örneğin Apple. Hali hazırda iPhone XR ülkemizde 7400 TL başlangıç fiyatıyla satılıyor. Peki bu telefonun ABD’deki satış fiyatı ne kadar? 749 dolar. Tamam ülkemizde akıllı telefonlardan yüzde 18 KDV, yüzde 25 ÖTV ve yüzde 6 TRT payı alınıyor olabilir. Fakat bu durum, ABD’de 749 dolara satılan bir telefonun ülkemizde 7400TL’ye satılmasını açıklamaya yetmiyor.

Burada kesin olan birşey var. O da Apple Türkiye’nin dolar kurunu mevcut seviyenin çok daha üstünden aldığı.

Aynı şey diğer akıllı telefon ithalatçıları için de geçerli. Çin’de 300 dolara duyurulan telefon ülkemizde 3000TL’ye satılıyor. Yani kurdaki bu artışın hali hazırda akıllı telefon fiyatlarını etkilemesi pek mümkün değil.

Akıllı telefon fiyatları daha da düşmeli

Şu anda dolar kuru 5.5 TL seviyelerinde dolaşıyor. Normalde dışarıdan ithal olarak gelen 300 dolarlık bir telefonun vergiler dahilinde 2000TL gibi bir fiyata satılması gerekiyor. Fakat e-ticaret sitesinde yazan etiketlere baktığımızda karşımıza 3000 TL ve üzeri absürt fiyatlar çıkıyor.

Dolayısıyla öncelikli olarak bu etiketlerin değişmesi gerekiyor. Pek çok ithalatçı, stoğunu yüksek kur üzerinden yaptığı için fiyatları düşürmeye yanaşmıyor. Hal böyle olunca da akıllı telefon fiyatları spekülatif bir biçimde artmış oluyor.

Mantıken düşündüğümüzde, son günlerde yükselen kura rağmen akıllı telefon fiyatlarının bir nebze daha aşağıya düşmesi gerekiyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, yakın bir zamanda akıllı telefon fiyatları artmayacaktır. Dolayısıyla döviz artıyor hemen telefon alayım, yoksa daha da zamlanır gibi bir tribe girmenize gerek yok.


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin