Ana SayfaGundemTürkiye Merkez Bankası dolar ile ilgili tartışma yarattı

Türkiye Merkez Bankası dolar ile ilgili tartışma yarattı

Türkiye Merkez Bankası dolar ile ilgili önemli bir tahminde bulundu. Bu tahmin büyük bir tartışma yarattı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Döviz kurunda yaşanan hızlı gelişmeler Türkiye Merkez Bankası dolar tahminlerini etkiledi. Yıl sonu tahminlerini düzenli olarak güncelleyen kurum oldukça tartışmalı bir rakam açıkladı. 6 Eylül 2021 tarihinde 8,27 TL olan dolar hızlı bir şekilde artarak 9,97 seviyelerini bile görmüştü.

Dolar kurunda yaşanan bu aşırı yükseliş 2021 yıl sonu beklentilerini de etkiledi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalarda 2021 yıl sonu beklentisi 9,22 seviyesinden 10 TL düzeyine kadar arttı. Böylece dolar beklentilerin üzerine çıktı.

Türkiye Merkez Bankası dolar tahminini yükseltti

Merkez Bankası tarafından yapılan dolar açıklaması kafaları karıştırdı. 10 TL’yi aşan dolar ile ilgili yıl sonu tahmini 9,98 TL seviyesinde kaldı. Yani şu halde bile dolar tahminleri aştı. Zaten Merkez Bankası ile ilgili sosyal medya platformu üzerinde tartışma çıkmasının ana kaynağı buydu.

Türkiye Merkez Bankası dolar

Küresel çapta doların güçlenmesi ile birlikte gelişmekte olan ülkelerin para birimleri önemli ölçüde geriledi. Bunlar arasında Türk lirası en ağır darbeyi aldı. Ne yazık ki doların yükselişi ile birlikte enflasyonda artış gerçekleşiyor. Ayrıca Türkiye’deki teknolojik ürünler yurt dışından geldiği için dolar kuruna bağlı oluyor. Türkiye Merkez Bankası dolar konusunda müdahalede bulunmazsa ürünlerin fiyatında artış görülecek.

Elon Musk iki günde 50 milyar dolar kaybetti!

Aralık ayında enflasyon ve kurda yükseliş ile birlikte zorlu ekonomik koşullar iyice belirginleşecek. Özel sektör yetkilileri ile yapılan piyasa katılımcıları anketi benzer bir tabloyu ortaya koyuyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting