Yeni koronavirüs varyantı aşı tartışmalarını alevlendirdi: Sürekli aşı gerekebilir

Koronavirüs kabusu

Yeni koronavirüs varyantı aşı ile alakalı tartışmaları çok ciddi şekilde alevlendirdi. Bu alanda bilim insanları tedirgin edici açıklamalar yaptı. Hadi gelin hem onların açıklamalarına hem de konuyla ilgili diğer detaylara birlikte bakalım.

Yeni koronavirüs varyantı aşı tartışmalarını yeniden artırdı. Omricon olarak isimlendirilen bu yeni Covid-19 türü büyük bir tedirginlik yaratıyor. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa virüsün etkileri delta varyantından çok daha kötü olabilir. Fakat görülen semptomlara bakılırsa şimdilik çok ağır geçmediği ifade ediliyor.

Bu yeni varyant bazı insanlarda ölümcül etkiler yaratabilir. Mesela Avrupa’da son dönemlerde ölümler büyük oranda arttı. Belki de yeni varyant oraya çoktan ulaştı. Bu durum aynı zamanda ölüm oranlarının artmasına neden olabilir. Aşı işte tam da bu noktada büyük bir öneme sahip. BioNTech ve Pfizer konu ile ilgili önemli açıklamalara yer verdi.

Yeni koronavirüs varyantı aşı ile durdurulabilir

Yeni Covid-19 varyantı olan Omicron her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Güney Afrika’da ortaya çıksa bile küresel çapta büyük bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. BioNTech tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa bu yeni varyant için yeni bir aşı üretilebilir. Üstelik bu aşının her yıl olması gerekecek.

Yeni koronavirüs varyantı aşı

Bilim insanları aşıları şimdilik bu varyanta göre uyarlamaya çalışıyor. Eğer bu varyant üzerinde aşılar işe yaramazsa yeni bir çözüm bulmak zorundalar. Pfizer de konu ile ilgili aynı fikirlere sahip. Şirketin CEO’su Albert Bourla her yıl düzenli olarak aşı yapılması gerekebileceğini söyledi. Yeni koronavirüs varyantı aşı ile durdurulabilir.

Yeni koronavirüs varyantı hayırlı olsun: Omicron

Bu yeni varyantın laboratuvar testleri 2 hafta içerisinde sonuçlanacak. Bu sonuçlara göre aşırı üreticileri yeni kararlar alacak. Peki siz bu yeni varyant ve yaşanan diğer gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.