Xiaomi’nin gelirleri eridi gitti

Xiaomi

Tüm dünyada etkilerini hissettiren finansal kriz sebebiyle akıllı telefon satışları ciddi ölçüde düşen Xiaomi’nin gelirleri de eriyip gitti.

Son dönemde tüm dünyada etkilerini hissettiren küresel ekonomik kriz, teknoloji dünyasında da derin yaralar açmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi 2022’nin başından beri pek çok teknoloji şirketi değer kaybetmiş durumda. Buna bağlı olarak kemer sıkma politikalarını devreye sokan şirketler de toplu işten çıkarmalar da sıkça yaşanmaya başladı. Teknoloji şirketlerini bu krize sürükleyen ise küresel finansal krize bağlı olarak hem satışların hem de reklam gelirlerinin düşmesi oldu. Telefon üreticileri işin reklam kısmından büyük ölçüde muaf olsa da satışlardaki düşüş onların da belini büktü. Bunların en belirgin örneklerinden biri de Çinli telefon üreticisi Xiaomi.

Pandemi sonrası ortaya çıkan finansal kriz tüm dünyada etkilerini hissettirmeye başlamadan önce akıllı telefon pazarında hızla büyüyen ve Samsung, Apple gibi devlere rakip olacak noktaya ulaşan Xiaomi, son dönemde ise hızla kan kaybediyor. Şirketin telefon satışları önceki yıllarda kıyasla ciddi anlamda düşmüş durumda. Bu da şirketin gelirinin eriyip gitmesine sebep oldu.

Xiaomi 12T

Xiaomi’nin akıllı telefon satışları Çin’de yüzde 24’lük bir düşüş yaşarken, yurt dışında bu oran yüzde 28’e kadar yükseldi. Üstelik şirketin satış rakamları sadece akıllı telefon pazarında değil, faaliyet gösterdiği neredeyse tüm alanlarda düşüş yaşadı. Böyle olunca şirketin son çeyrekteki geliri de ciddi bir darbe yedi. Açıklanan rakamlar, şirketin son çeyrekteki gelirinin bir önceki yıla kıyasla yüzde 19 düşüş yaşadığını gösteriyor ki bu da bu büyüklükte bir şirket için çok sık rastlayabileceğimiz bir tablo değil.

Akıllı telefon pazarı şirket için kârın sürekli geriye gittiği bir girişime dönüşmüş olsa da şirket farklı alanlara yatırım yaparak bu gidişatı tersine çevirmeyi hedefliyor. Xiaomi’nin gözünü diktiği pazar ise son dönemde hızla büyüyen elektrikli otomobil pazarı. Son dönemde bu alana önemli yatırım yapan şirket, elektrikli otomobilinin ilk prototipini önümüzdeki yıl sergilemeye hazırlanıyor.

Assassin’s Creed Mirage’dan beklenen fragman geldi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir