Ana SayfaGenelUzun koronavirüs sendromu giderek yayılıyor: Tuhaf belirtiler görülüyor

Uzun koronavirüs sendromu giderek yayılıyor: Tuhaf belirtiler görülüyor

Uzun koronavirüs sendromu olarak bilinen ve bu virüs ile enfekte olan kişilerin yüzde 40 gibi bir bölümünde görülen hastalık büyük problemlere neden oluyor. Hadi gelin hem bu hastalığa hem de konuyla ilgili diğer detaylara birlikte bakalım.

Özellikle şu sıralar bilim dünyasında uzun koronavirüs sendromu olarak bilinen bir hastalık görülüyor. Ekim 2020 ile Haziran 2021 tarihleri arasında yapılan Covid-19 araştırmalarında son derece ilginç bulgular elde edildi. Bu virüse yakalanan 10 bin 250 kişinin yaklaşık olarak yarısında benzer semptomlar ortaya çıktı.

Uzun süren Covid-19 olarak bilinen bu sendrom çok ciddi problemlere neden oluyor. Hatta giderilmediği takdirde yaşam kalitesini sert bir şekilde düşürüyor. Ayrıca kadın bireylerin bu tür sorunlardan daha fazla muzdarip olduğu görülüyor. Erkekler ise uzun Covid-19 sendromu ile ilgili biraz daha şanslı diyebiliriz.

Uzun koronavirüs sendromu tedirginlik yaratıyor

Bu sendrom Covid-19 hastalarının uzun bir süre bazı problemler yaşaması olarak açıklanıyor. Yani koronavirüs geçirmelerinin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen bazı problemler sürmeye devam ediyor. Bunlar içerisinde korku, yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi ve hafıza kaybı var.

Uzun koronavirüs sendromu

Özellikle son dönemlerde nefes darlığı çeken kişi sayısında önemli ölçüde artış var. Hatta konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda toplumda en büyük sorunlar arasında yer aldığını görüyoruz. Bunun nedeni ise Covid-19 salgını ile son derece yakından bağlantılı. Akciğerlerde ciddi sorunlar yaratan bu hastalık nefes darlığının çok uzun süre devam etmesine neden oluyor.

Koronavirüs ilacı fiyatıyla cep yakacak: Aşı olmak en mantıklısı

Önümüzdeki yıllarda salgının yeni bazı etkileri ortaya çıkabilir. Bilim insanları konu ile ilgili araştırma yapmaya devam ettikçe ilginç sonuçlar ile karşılaşıyor. Peki sizin Covid-19 ile ilgili uzun süredir yaşadığınız problemler neler? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting