Uzay istasyonu çöp krizi ile karşı karşıya: Çin roket patlattı

Uluslararası uzay istasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu çöp krizi ile karşı karşıya kaldı. Çin tarafından patlatılan bir roket büyük bir tehlikeye yol açtı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

Uzay istasyonu çöp krizi yaşıyor. Elbette bu yeni olan bir durum değil. Neredeyse düzenli olarak buna benzer sorunlar ile karşılaşmak mümkün. Dünyanın yörüngesinde seyreden uydular bazen parçalanıyor. Kimi zaman roketler ile uydular parçalanıp uzaya zarar veriliyor. Buradaki en büyük zarar ise dünyanın yörüngesinde dolaşan çöpler.

Tıpkı dünya yüzeyinde olduğu gibi gezegenimizin yörüngesinde de birçok çöp bulunuyor. Bu çöpler ağırlıklı olarak uydulara ait. Çin uydusavar silah denemesi yaparak uzay çöplerinin artmasına neden oldu. Fengyun-1C isimli uydusunu kendi füzeleri ile vuran Çin uzay istasyonunun yörüngesini bozdu.

Uzay istasyonu çöp krizi nedeniyle tehlikede

Yaşanan bu gelişmeler nedeniyle Uzay İstasyonu yörüngesini yukarıya doğru taşıdı. Rus uzay aracı bu konuda yardım etti. Rus Progress isimli kargo uzay aracı yaklaşık 6 dakika boyunca roketini ateşledi. Böylece Uzay İstasyonu yörüngesinin 1,2 kilometre daha yukarısına geçti.

Uzay İstasyonu çöp krizi

Uzay İstasyonu eğer yörüngesini değiştirmeseydi büyük bir ihtimalle ortaya sonu kötü biten kazalar çıkacaktı. 23 yıldır yörüngede faaliyet halinde olan Uluslararası Uzay İstasyonu yaşanan çeşitli uzay çöpü vakası nedeniyle tehlikeler atlattı. Hızının yüksek olması bu tehlikelerin sonuçlarını oldukça ağır hale getiriyor. Uzay İstasyonu bu krizi yaşamaya devam edecek gibi görünüyor.

Uzayda tanımlanamayan cisim tespit edildi: Astronotlar anlam veremedi

Özellikle son dönemlerde uzayda dolaşan başıboş çöpler büyük tehlike yaratıyor. Bu çöplerin uzay istasyonuna veya başka uydulara çarpması ciddi zararlara yol açabilir. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.