Üniversiteler açılıyor! Fakat bazı şartlar var

Üniversitelerin yeni koronavirüs tedbirleri

Üniversiteler sonunda açılıyor. Fakat herkes için değil. Peki hangi bölüm öğrencileri, hangi şartlar altında üniversitede yüzyüze eğitim görecekler? İşte konu ile ilgili merak edilenler.

Bilindiği üzere ülkemizde yüzyüze eğitim uzun bir süredir yapılmıyor. Pek çok eğitim kurumu salgın yüzünden uzaktan eğitime geçmiş durumda. Bu en çok da üniversiteler sayesinde ayakta duran şehirlerdeki esnaf grubunu etkilemiş durumda. Çünkü üniversiteler birçok şehir için ciddi bir gelir kaynağı.

Neyse ki üniversiteler konusunda beklenen haber Sağlık Bakanı Koca’dan geldi. Koca sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi.

” Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir. ”

Üniversiteler açılıyor! Fakat bazı şartlar var

Bu aslında şu anlamı taşıyor. Mühendislik ve tıp gibi uygulamalı derslerin ağırlıklı olduğu bölümlerde yüzyüze eğitim başlayacak. Öğrenciler uygulamalı olarak aldıkları dersleri yüzyüze, teorik aldıkları dersleri ise uzaktan eğitim şeklinde alacaklar.

Bankacılık, Maliye, Tarih, İktisat ve benzeri bölümler ise uzaktan eğitime devam edecekler. Bu tarz uygulamalı derslerin olmadığı bölümler için üniversitelerin açılması başka bir bahara kalmış gibi görünüyor.

Elbette bu durum öğrenciler için de sıkıntılı bir süreç. Ne hayallerle kayıt oldukları üniversiteye daha birkez bile gidememiş olan binlerce genç bulunuyor.

TikTok Avrupa’da ateş hattında