Tiktok Avrupa’da ateş altında kaldı!

Tiktok Avrupa'da ateş altında kaldı!

TikTok, sosyal medyanın veri toplama politikalarına karşı artan tepkilerin neticesinde Avrupa’da ateş altında kaldı. Bölgenin önde gelen tüketici savunuculuğu grubu BEUC, Çin’in sahip olduğu uygulamaya karşı AB’nin tüketici koruma otoriteleri ağına şikayette bulundu.

TikTok’un sözde “belirsiz” hizmet şartları ve “çocukları koruma” yönündeki çalışmalarının yetersiz olduğu düşüncesiyle Avrupa’da başı belada. Tüketici savunuculuğu grubu, platformu reklamcılık ve uygunsuz içerikten korunmayarak, veri gizliliği yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Şikayet, kısa biçimli video uygulamasının gizlilik politikasını ve mobil veri işleme tekniklerini analiz eden iki raporun bulgularından kaynaklanıyor. BEUC’ye göre, TikTok, güncellemeleri kamuya açıklamaksızın Avrupa bölgesindeki veri ve koruma uygulamalarını defalarca değiştirdi. Grup, TikTok’unmuğlak” gizlilik politikasında yasal gerekçelerle kişisel bilgileri toplama yöntemlerini detaylandırmadığını da ekliyor.

Tiktok Avrupa'da ateş altında kaldı!

Grup ayrıca, kişiselleştirilmiş reklamlar için pop-up onay mekanizmasının GDPR gereksinimlerini karşılayamadığını iddia ediyor.Ayrıca söz konusu grup, uygulamanın reklamcılık uygulamalarının gizlenmesi konusunda da endişeli. Grup temel olarak TikTok’un kullanıcıları yaşlarına, tercihlerine veya hesaplarının durumuna bakılmaksızın çoklu tanımlayıcılarla izlediğini iddia ediyor. Tüketici grubu, genç kullanıcıların uygulamanın yaş doğrulama yöntemini kolayca atlayabileceklerini “gizli” reklam uygulamalarına maruz kaldıklarını vurguluyor. BEUC’un şikayetinin yanı sıra, 15 ülkedeki tüketici örgütleri ulusal makamlarını uyardı. Diğer ülkelerdeki tüketici toplulukları da kendi soruşturmalarını başlatıyor.

Reuters’a verdiği yanıtta TikTok, “endişelerini dinlemek BEUC ile iletişime geçtik” dedi. Genç kullanıcılara yönelik politikalarına önem verdiğini söyleyen Tiktok genel olarak Avrupa da ve 15 ülkede daha tepki alıyor.

Android 12 için bazı özellikler ortaya çıktı!