TikTok bir yerde daha yasaklandı

TikTok bazı içerikler için ödeme talep edebilir

TikTok son dönemlerde zor günler geçiriyor diyebiliriz. Uygulama şimdi bir bölgede daha yasaklandı. İşte tüm detaylar.

Georgia, TikTok uygulamasını devlet hükümetine ait cihazlardan yasaklayan 11. eyalet oldu. Vali Brian Kemp, eyalet kurumlarının WeChat ve Telegram’ı kullanmasını da yasakladı. Kemp, Çin ve Rusya hükümetlerinin uygulamalar aracılığıyla kullanıcıların kişisel bilgilerine erişebileceği ve verileri casusluk amacıyla kullanabileceği yönündeki endişelerini dile getirdi.

TikTok bir yerde daha yasaklandı

Kemp, devlet dairesi başkanlarına yazdığı bir notta, “Georgia eyaletinin, Çin Komünist Partisi gibi yabancı düşmanlar tarafından güvenli verilerine ve hassas bilgilerine erişme ve bunlara sızma girişimlerini önleme sorumluluğu vardır. Bu nedenle, ÇKP’ye, kontrol ettiği kuruluşlara ve diğer yabancı siber tehditlere karşı devletimizin emniyetini ve güvenliğini korumak için harekete geçmek bizim görevimizdir.” ifadelerini belirtti.

FBI Direktörü Chris Wray, bu ay Çin’in kullanıcılar hakkında veri toplamak için TikTok’u kullanabileceğini söyledi. Kemp, direktifinde bu yorumları alıntıladı. Vali sözcüsü AP’ye, kolluk kuvvetleri ve savcıların izin aldıktan sonra üç uygulamayı kullanma kurallarında istisnalar olacağını söyledi. Yasaktan etkilenenler arasında devlet kolejleri ve üniversiteler var.

Uygulama, Amerikalı politikacıların Çinli yetkililerin ülkedeki kullanıcılar hakkında tuttuğu verilere erişim elde etmesi konusundaki endişelerini gidermeye çalıştı. Haziran ayı itibarıyla uygulama, tüm yerel trafiği Oracle’ın sunucularına yönlendiriyor, böylece veriler ABD’de kalıyor. TikTok ve ana şirket ByteDance, söz konusu bilgileri ABD ve Singapur’daki kendi veri merkezlerinden silme sözü verdi.

Amerikan Senatosu TikTok’un yasaklanmasına onay verdi