Ana SayfaGenelSpaceX'in uydu interneti Starlink yedi kıtaya yayıldı

SpaceX’in uydu interneti Starlink yedi kıtaya yayıldı

SpaceX’in yüksek hızlı uydu interneti Starlink, Antarktika’da da hizmet vermeye başlayarak yedi kıtanın yedisine de ulaşmış oldu.

Elon Musk’ın kurucusu ve yöneticisi olduğu SpaceX daha çok NASA tarafından kullanılan roketleriyle ve uzay seyahati ile gündeme geliyor olsa da, faaliyetleri uzay seyahati ile sınırlı kalmıyor. Elon Musk’ın şirketi, internet erişimi konusunda çığır açabilecek Starlink projesinde de önemli adımlar atıyor. Dünya yörüngesindeki uydularıyla dünyanın en ücra köşelerine bile yüksek hızda internet ulaştırmayı hedefleyen SpaceX, internet konusunda mevcut şebekelerin yerini almayı amaçlıyor.

Bu yolda önemli adımlar atmaya devam eden SpaceX, süper hızlı uydu internetini bir yandan uçaklar ve yolcu gemileri gibi farklı taşıma araçlarında test ederken, bir yandan da bu internet ağının kapsama alanını genişletiyor. SpaceX’in Starlink uydu internetini götürdüğü son kıta da Antarktika oldu. Böylece SpaceX, yedi farklı kıtada uydu interneti hizmeti vermeye başladı.

Starlink projesi iptal edilme

SpaceX’in Starlink uyduları, Antarktika kıyılarında bulunan Amerikan araştırma üssü McMurdo Station’a yüksek hızlı internet hizmeti sunmaya başladı. Böylece, dünyanın en ücra köşelerinden Antarktika’ya bile hızlı internet bağlantısını kolaylıkla götürebilecek bir teknolojiye sahip olduğunu bir kez daha dünyaya sergilemiş oldu.

McMurdo Station’da bugüne kadar başka internet sağlayıcılarının temin ettiği uydu interneti kullanılıyordu. Ancak elbette bu uydular çok daha uzaktan yayın yaptığı için Starlink kadar hızlı bir internet bağlantısı sağlayamıyor. O yüzden zaman zaman 1000 nüfusa ulaşan istasyonda bugüne kadar insanlar toplam 17Mbps’lık interneti paylaşmak zorunda kalıyordu. Ancak Starlink uydu alıcısının istasyona kurulmasının ardından internet hızı kayda değer ölçüde arttı. SpaceX, bireysel kullanıcılara 50 ila 200 Mbps arasında değişen bir indirme hızı sunuyor. Kurumsal kullanıcılarda ise bu hız 100 ila 350 Mbps’ye arasında değişiyor.

iPhone 14 Pro, AnTuTu puanıyla etkiledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting