Ana Sayfa Haber SpaceX halka açılma planı mı yapıyor?

SpaceX halka açılma planı mı yapıyor?

Elon Musk’ın uzay gemisi geliştiren şirketi SpaceX halka açılma planı yapıyor olabilir mi? Peki, uzay gemisi üreten bir şirkete birikimlerinizi yatırıp ortak olmak ister misiniz?

Elon Musk, SpaceX’in ne zaman halka açılacağına sorularına yıllar önce cevap vermişti. SpaceX’in, Mars’ta bir koloni kurulması ve düzenli olarak uçuşların başlamasına kadar halka açılmayacağını açıklayan Musk, şimdi bu kararını biraz esnetebilir.

SpaceX halka açılırsa değeri Tesla gibi hızla yükselir mi?

Musk’ın planına göre, SpaceX’in önemli projelerinden, mikro uydularla dünyaya internet hizmeti verecek sevisi Starlink’i ayrı bir şirkete dönüştürüp halka açmak olası görülüyor.

Bir diğer deyişle, tüm dünyada geniş bant internete ulaşması çok daha kolay ve ucuz hale dönüştürecek Starlink ayrı bir şirket olarak SpaceX’ten ayrılacak. Ardından da halka açılıp borsada işlem görmeye başlayacak.

SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell bu planı hayata geçirmek için şimdiden yatırımcılarla ve hissedarlarla görüşüp toplantılar düzenlemeye başladı.

Ancak bu şirketin hayata geçmesine hala birkaç sene var gibi görünüyor. SpaceX’in ayrı bir Starlink şirketi kurmak için 2020’de planı bulunmuyor. Starlink’in karlı bir şirkete dönüşmesi için tüm pek çok ülkede ofis açması, çalışanlar barındırması, müşteri hizmeti servisleri satın alması, GSM şirketleriyle anlaşmalar imzalaması gerekiyor. Bunun da yıllar alacak bir süreç olması bekleniyor. Bu aşamadan sonra şirketin değeri çok yükselmiş olacak ve düzenli gelir elde eden, para basan bir şirket olarak şirketi borsaya açarak değerlenmesinden nema sağlamak mantıklı hale dönüşecek.

Starlink şimdilik dünya yörüngesinde sadece 300 adet mikro uydu barındırıyor. Bu uydular şirketin sistemlerini test etmek için kullanılıyor. Ancak 2020 ortasında gönderilecek roketlerle uydu sayısı 12 bine yükselecek ve dünyanın her yerinden Starlink ağına erişim mümkün olacak. Öyel ki, 2020’nin yaz aylarında, ilk Starlink müşterilerinin hizmeti kullanarak internete bağlanması bekleniyor.

IMDB ücretsiz dizi servisi kuruyor

Elon Musk’ın borsada işlem gören diğer şirketi Tesla, hisse senetlerindeki hızlı yükselişle, şu anda dünyanın en değerli ikinci otomobil üreticisi konumuna yerleşti. Geride bıraktığı şirketler arasında dev alman ve amerikan üreticileri bulunuyor. Şimdilik geçemediği tek rakibi ise Japon otomotiv devi Toyota.

 

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting