SpaceX, 7500 Starlink uydusu daha fırlatacak

SpaceX Starlink

Dünya’nın etrafını saran Starlink uydu ağını büyütmeye devam eden SpaceX, hızlı internet hizmeti sağlayan bu ağa 7500 uydu daha ekleyecek.

Elon Musk’ın kurucusu ve yöneticisi olduğu SpaceX daha çok NASA tarafından kullanılan roketleriyle ve uzay seyahati ile gündeme geliyor olsa da, şirketin faaliyetleri uzay seyahati ile sınırlı kalmıyor. Şirket, internet erişimi konusunda çığır açabilecek Starlink projesinde de önemli adımlar atıyor. Alçak Dünya yörüngesindeki uydularıyla dünyanın en ücra köşelerine bile yüksek hızda internet ulaştırmayı hedefleyen SpaceX, bu uydu ağı ile mevcut internet altyapılarının yerini almayı amaçlıyor.

Bu yolda önemli adımlar atmaya devam eden SpaceX, süper hızlı uydu internetini bir yandan uçaklar ve yolcu gemileri gibi taşıma araçlarında kullanıma sunarken, bir yandan da bu internet ağının kapsama alanını genişletiyor.

Starlink uydu ağını her geçen gün biraz daha genişleten SpaceX, şimdi de 7500 yeni uyduyu yörüngeye fırlatmak için gerekli izni aldı.

Starlink projesi iptal edilme

Amerika’nın Federal Komünikasyon Komisyonu (FCC), sürpriz bir karara imza atarak SpaceX’e önümüzdeki yıllarda 7500 yeni Starlink uydusu fırlatması için izin verdi. FCC’nin bu kararı sürpriz oldu çünkü şirketin şu anda yörüngede 3500’den az uydusu bulunuyor. Yani FCC, SpaceX’in bir anda uydu sayısını üç katına çıkarmasına izin vermiş oldu. Oysa şirket daha önceki başvurularında tek seferde 50-100 uydu için izin alabiliyordu. Görünen o ki SpaceX, bu projenin işlevselliği konusunda FCC’yi ikna etmeyi başarmış. Çünkü alınan bu son izinle birlikte Starlink projesinin önü tamamen açılmış oldu.

Twitter reklam krizini atlattı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir