SpaceX, 54 Starlink uydusu daha fırlattı

SpaceX uzay turizmini

Starlink uydularıyla Dünya’nın etrafını saran bir ağ oluşturan SpaceX, hızlı internet hizmeti sağlayan bu ağa 54 uydu daha ekledi.

Elon Musk’ın kurucusu ve yöneticisi olduğu SpaceX daha çok NASA tarafından kullanılan roketleriyle ve uzay seyahati ile gündeme geliyor olsa da, faaliyetleri uzay seyahati ile sınırlı kalmıyor. Elon Musk’ın şirketi, internet erişimi konusunda çığır açabilecek Starlink projesinde de önemli adımlar atıyor. Dünya yörüngesindeki uydularıyla dünyanın en ücra köşelerine bile yüksek hızda internet ulaştırmayı hedefleyen SpaceX, internet konusunda mevcut şebekelerin yerini almayı amaçlıyor.

Bu yolda önemli adımlar atmaya devam eden SpaceX, süper hızlı uydu internetini bir yandan uçaklar ve yolcu gemileri gibi farklı taşıma araçlarında test ederken, bir yandan da bu internet ağının kapsama alanını genişletiyor. Hatırlarsanız SpaceX, Starlink uydu internetini kısa süre önce Antarktika’ya da götürerek yedi kıtada da hizmet vermeye başlamıştı.

Uydu interneti ağını her geçen gün biraz daha genişleten şirket, bu genişlemeye ayak uydurmak için yörüngedeki uydularının sayısını da hızla arttırıyor.

Starlink projesi iptal edilme

SpaceX, bu hafta 186. fırlatmasını gerçekleştirerek 54 yeni internet uydusunu yörüngeye fırlattı. Böylece şirket, sadece bu yıl 48. başarılı Falcon 9 fırlatmasını gerçekleştirmiş oldu. Şirketin internet uydularını yörüngeye taşıyan Falcon 9 roketi görevini tamamladıktan sonra başarıyla iniş yaparak yeniden kullanım için bakıma alındı.

Yakın gelecekte dünyanın dört bir yanında başlıca internet kaynaklarından biri olması beklenen Starlink uydu ağı her geçen gün biraz daha büyüyor. SpaceX’in yörüngede kullanıma hazır durumda olan 3100 uydusu olduğu söyleniyor. Bu hafta fırlatılan 54 yeni uydu da çok yakında onlara katılarak işlevsel duruma geçecek.

YouTube Premium da zamlandı