Spotify tartışmalı podcast yüzünden gündemden düşmüyor

Spotify tartışmalı podcast yüzünden gündemden düşmüyor

Spotify bir süredir Covid-19 podcast yüzünden eleştiri altında. Şirket problemi düzeltmek için elinden geleni yapsa da durum hala gündemde tazeliğini koruyor.

Tartışmalı podcast sahibi Rogan, konuklarına yanlış bakış açısını yaymasına izin verme eğilimi ile daha önce eleştiri çekmişti, ancak COVID-19 tartışması içeren podcast yayını son haftalarda tartışmayı yeni zirvelere taşıdı.  Spotify 31 Aralık’ta tartışmalı podcastin yayınlanmasına izin vermesiyle tepki toplamıştı.

Spotify tartışmalı podcast yüzünden gündemden düşmüyor

Podcastin yayınlanmasının ardından 270 doktor, hemşire, bilim insanı ve eğitimci Spotify’a açık bir mektup gönderdi. Şirketten The Joe Rogan Experience’ın o bölümünde söylenen yanlış iddiaların yayılmasını engellemeye yardımcı olması istenildi.

Son birkaç hafta içinde, Rogan’ın podcast’ine platformdaki diğer kişilerden de tepki geldi. Neil Young ve Joni Mitchell dahil olmak üzere birçok yüksek profilli müzisyen, platformun yanlış bilgi yayması nedeniyle müziklerini Spotify’dan çekti. Spotify’ın Science VS podcast’i de bu hafta, şirket daha güçlü bir çaba gösterene kadar yalnızca platformda yayılan yanlış bilgileri doğrulayan bölümler üreteceğini duyurdu. Yazar ve araştırmacı Brené Brown, Spotify’a özel Unlocking Us ve Dare to Lead podcast’lerini duraklattı.

Rogan ve Spotify daha önce bu büyüklükte bir tepki görmedi ve gelen tepkiler hiçbir azalma belirtisi göstermiyor. Spotify içerik yönergelerini herkese açık olarak paylaştıktan ve COVID-19’u tartışan herhangi bir podcast’e bir “içerik danışmanlığı” ekleme planını açıkladıktan sonra içeriklerini kaldırmayı seçti.

Google depremleri önceden haber veriyor: Peki bu özellik nasıl kullanılıyor?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir