PS5 stok sıkıntısı 2023’te de devam edecek!

Sony, 19 milyondan fazla PS5 sattı

Hali hazırda “tavsiye edilen satış fiyatı” üzerinden PS5 almayı bekliyorsanız, 2023’ün sonuna kadar sabretmeniz gerekebilir. Zira şu sıralar PS5’teki stok sıkıntısı devam ediyor. Uzmanlara göre bu stok sıkıntısı önümüzdeki süreçte de devam edecek. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

PS5 stok sıkıntısı 2023’te de devam edecek! Uzun bir süredir pandemi nedeniyle üretim tarafında aksaklıklar yaşanıyor. Bu aksaklıklar ne yazık ki hala giderilebilmiş değil. Özellikle de çip sektöründe büyük bir boşluk söz konusu. Hali hazırda çip sektöründeki arz – talep dengesi tamamen bozulmuş durumda.

PS5 güncellemesi TikTok benzeri bir düzenleyici getiriyor!

Bilindiği üzere madencilik için GPU ve ASIC tarafında yoğun bir talep söz konusu. Hali hazırda piyasada sıfır ekran kartı bulmak çok zor. Fiyatlar da 2 hatta 3 katına çıkmış durumda.

Bir de bunun üzerine yeni nesil konsollar için gereken çip gücü eklenince, ortaya içinden çıkılmaz bir sıkıntı çıktı.

g 3trhdfhb

Çünkü günümüz üst segment akıllı telefonları da üst seviye çiplerle çalıştığı için arz talep dengesinde büyük bir şaşma söz konusu.

PS5 stok sıkıntısı 2023’te de devam edecek!

Geçtiğimiz günlerde bazı otomobil üreticilerinin çip sıkıntısı nedeniyle üretime ara vereceği iddia edilmişti. Hatta akıllı telefon sektöründeki stok sıkıntıları da çip yokluğuna bağlanmıştı. İşin kötü yanı ise PS5 stok sıkıntısı da direk olarak çip yokluğuyla ilişkilendirilmiş durumda.

Sony, 19 milyondan fazla PS5 sattı

Pek çok uzman 2024’den önce PS5’te yaşanan stok sıkıntısının bitmeyeceğini söylüyor. Çünkü çip olmadan PS5 üretimi de mümkün değil. Üretilen PS5’ler de rafa inmeden satılıyor. Görünen o ki 2023 teknoloji sektörü açısından pek de iyi bir yıl olmayacak. Yine de bekleyip göreceğiz.

iPhone 14 Pro satışlarına stok engeli


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir